Byl to jeden z návrhů, za něž si vláda Bohuslava Sobotky vysloužila pochvaly od expertů i opozice. Loni v létě přišla její důchodová komise s nápadem, jak řešit propast v důchodech mezi muži a ženami. Tuzemské penzistky pobírají v průměru o pětinu nižší důchody než penzisté a na vině nejsou jen rozdíly v platech, které se v Česku rozevírají do třetí největší šířky v Evropské unii.

Jde také o fakt, že ženy zpravidla na několik let vypadnou z pracovního trhu kvůli péči o děti. Experti z komise proto navrhli – a koaliční i opoziční politici jim to předběžně odkývali – zavést sdílený důchod manželů. Podle návrhu, který v různých národních variantách funguje třeba v Německu nebo Kanadě, by se manželé po dobu trvání manželství dělili rovným dílem o vyměřovací základ, tedy souhrn příjmů, které společně získali za dobu své práce a z nichž odvedli daně. Více vydělávající partner by se tak se svým protějškem nedělil jen o aktuální příjem, ale s předstihem také o důchod – jak říkají ekonomové, o příjem budoucí. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se