Největší ruský letecký přepravce Aeroflot se letos vrací k ziskovosti a jeho tržby prudce rostou. Společnost v pondělí sdělila, že za prvních devět měsíců roku vytvořila čistý zisk 1,8 miliardy rublů (689 milionů Kč) po ztrátě 3,6 miliardy rublů ve stejném období loňského roku. Aeroflot loni srážel do těžkých ztrát zejména propad ruského rublu a domácí poptávky.

Tržby Aeroflotu se v meziročním srovnání zvýšily o 31 procent na 310 miliard rublů. Provozní zisk vzrostl o 103 procent na 48 miliard rublů.

Zisk za prvních devět měsíců byl pro finanční analytiky podle agentury Reuters překvapením, vesměs se čekala ztráta. Akcie společnosti na moskevské burze posílily o 2,5 procenta.

Loni Aeroflot utrpěl čistou ztrátu 17,1 miliardy rublů po zisku 7,3 miliardy rublů v předchozím roce. Pokles kurzu ruského rublu vedl k oslabení poptávky po letecké přepravě. Letos se ale kurz měny stabilizoval a vedle toho přepravci pomohly finanční faktory, například úroky z bankovních vkladů.

Ruská měna se spolu s ruskou ekonomikou dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Rubl se loni navzdory intervencím centrální banky propadl vůči dolaru o 41 procent. Letos se ale jeho kurz stabilizoval.

Většinovým akcionářem Aeroflotu je ruská vláda, která vlastní 51 procent akcií podniku. Aeroflot je stejně jako české aerolinky ČSA členem letecké aliance SkyTeam.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru