Organizátoři vánočního firemního večírku se každý rok snaží přijít s něčím novým. Jiné téma převleků, společný bowling, plavba lodí nebo jiná nečím překvapující aktivita. Plné ruce práce mají s výběrem vhodného moderátora, hudby i občerstvení. Dobře ví, že, aby vše klaplo, musí se do plánování večírku pustit s velkým předstihem.

O místě a čase rozhodují už na konci léta, přesto není v jejich silách předem zajistit hladký průběh. Co když se někdo během bujarých oslav zraní? Kdo za to nese zodpovědnost? A co když se podnapilému kolegovi podaří poškodit cizí věc? Pil přece z popudu svého šéfa, jak se tedy posuzuje, kdo je na vině a kdo uhradí vzniklou škodu?

Party jako teambuilding

Když někdo během tance kankánu na firemní party zakopne a zlomí si nohu, je jeho úraz pracovní? Důležité je, zda má akce jasně daný program a zda organizátoři vyžadují přímé zapojení zaměstnanců. Pak totiž nemusí jít jen o party ale o teambulding. A ten už s pracovními úkony souvisí mnohem víc.

"V této otázce již rozhodl i Nejvyšší soud, který stanovil v jednom ze svých rozhodnutí, že teambuildingové akce, po splnění určitých předpokladů, mohou být považovány za aktivity přímo související s plněním pracovních úkolů," vysvětluje právník Petr Glogar z advokátní kanceláře PwC Legal.

Pokud by tedy účast na tanečním parketu byla v rámci utužování pracovního kolektivu povinná, mohla by být i kankánová zlomenina hodnocena jako pracovní úraz.

Povinně na večírek

Šéf svolá své zaměstnance na vánoční večírek, tentokrát se chce vyšvihnout a pojmout firemní veselici akčně a originálně. Uspořádá tedy minigolfový turnaj. Aby všichni dorazili, je účast povinná. Kolegové se sejdou, hrají a atmosféra se zdá být přátelštější a uvolněnější než o pauze u automatu na kávu.

Jenže zdání klame. Po chvíli vás kolega, který se vedle vás neustále vybavuje po telefonu, štve úplně stejně jako každý pracovní den. Rivalita trvá a on navíc ve hře vede, což vám každou chvíli připomíná a dobírá si vás. S manželkou na telefonu hlasitě sdílí své nadšení z dobrých odpalů, hlasitě se směje a vytrhává vás z koncentrace při hře. V tu chvíli si ješte vzpomenete, jak vám vzal podepsaný jogurt z ledničky. Nervy vám přetečou a začnete se spolu nahlas hádat a pošťuchovat.

Během roztržky poničíte část minigolfového hřiště. Po kom bude chtít jeho majitel uhradit způsobenou škodu? "Pokud zaměstnanec poškodí vybavení restaurace nebo nějakého jiného zařízení během povinné a organizované akce, bude provozovatel nejspíš nárokovat náhradu škody po jeho zaměstnavateli," uvádí Glogar.

Pokud by ale byla účast na vánočním minigolfu dobrovolná, nebo pokud by minigolf byl firemní akcí, ale místo zaměstnavatele by ji organizovali jiní spolupracovníci, hradili by oba zaměstnanci způsobenou škodu přímo majiteli zařízení.

Když se nezná míra

K nepříjemným situacím ale může docházet i ve fungujícím pracovním kolektivu. Stačí jen kapka alkoholu. Na tom přece není nic špatného, řeknete si. Zaměstnanci se lépe seznámí se svými spolupracovníky i nadřízenými, nebudou tak ostýchaví a utuží kolektiv. Jenže mnohdy to jen u kapky moku na prolomení ledů nezůstane a opilý kolega může svému šéfovi způsobit nemalé potíže.

Někdy se zkrátka stane, že někdo zkonzumuje větší množství alkoholu, než je zdrávo a musí večírek nuceně opustit. Ne vždy se však povede zasáhnout včas. Nejenom, že dotyčný rázem zlikviduje svou dobrou pověst, na které léta pracoval, může ale také omylem něco zničit či ublížit sobě či okolí. "Za pracovní úraz způsobený v opilosti zaměstnavatel odpovědnost nenese," uklidňuje ovšem Glogar.

Pokud podnapilý zaměstnanec něco rozbije na pracovní akci, která je povinná a dala by se nazvat teambuildingem, nehraje míra alkoholu roli a majitel bude škodu vymáhat po zaměstnavateli. Je ale docela dobře možné, že dotyčný pak od svého šéfa může očekávat vyúčtování. Ať už škodu způsobil schválně nebo omylem.

S vypitým alkoholem také padá možnost, že by za zaměstnancovu nedbalost zaplatil jeho šéf. "Limit pro úhradu škody v nedbalosti ve výši 4,5 násobku mzdy neplatí, pokud byla škoda způsobena v opilosti. Zaměstnanec naopak hradí škodu přímo provozovateli restaurace," uzavírá Glogar.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se