Mezinárodní měnový fond (MMF) se rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Rozhodnutí je podle šéfky MMF Christine Lagardeové mezníkem v integraci čínské ekonomiky do světového finančního systému.

Jüan se stane součástí koše od října 2016. Čínská měna, nazývaná také renminbi, bude třetí největší mezi světovými konkurenty. Jüan bude mít v koši podíl 10,92 procenta, podíl eura se v důsledku rozšíření koše sníží na 30,93 procenta z nynějších 37,4 procenta. Podíl amerického dolaru klesne pouze nepatrně na 41,73 procenta ze 41,9 procenta. Čínská měna tak bude mít větší váhu než britská libra či japonský jen.

Podle agentury Reuters je rozhodnutí fondu vítězstvím Pekingu v boji o uznání Číny jako globální ekonomické mocnosti. Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. 

Analytik Eswar Prasad, dřívější vysoký úředník MMF v Číně, pro server Financial Times uvedl, že se jedná o "velký krok pro Čínu a významný krok pro mezinárodní měnový systém," který je odměnou Pekingu za úsilí při otevření svých finančních trhů.

MMF na základě skladby svého koše hlavních světových měn odvozuje hodnotu své měnové a účetní jednotky nazývané zvláštní práva čerpání (SDR). Koš se naposledy změnil v roce 2000, kdy v něm euro nahradilo německou marku a francouzský frank.

Jüan podle fondu splnil všechna potřebná kriteria pro zařazení do tohoto koše. "Je to uznání pokroku, který čínské úřady v posledních letech učinily při reformě čínského měnového a finančního systému," uvedla Lagardeová.

Někteří ekonomové se domnívají, že zařazení jüanu do koše SDR výrazně podpoří čínskou ekonomiku, protože povede k posílení zahraniční účasti na čínských finančních trzích.  Analytici rovněž odhadují, že podíl jüanu na celkových rezervách centrálních bank by se mohl v příštích letech vyšplhat na zhruba pět procent. Čínská měna by tak předstihla kanadský i australský dolar, píše agentura Reuters.

Proti zařazení jüanu do koše měn v minulosti vystupovaly hlavně Spojené státy a Japonsko. Americký ministr financí Jack Lew po návštěvě Pekingu v dubnu letošního roku uvedl, že jüan není připraven připojit se ke strategickým rezervám MMF, ze kterých fond půjčuje peníze ekonomikám ve finančních potížích. "Jüan musí projít reformami a větší liberalizací, aby tohoto standardu dosáhl, a my podporujeme proces dokončení těchto nezbytných reforem," sdělil Lew ve své úterní řeči v San Francisku.

Výhrady neměly naopak evropské státy. "Německá strana při současných kritériích podporuje čínský cíl připojit RMB ke koši SDR," uvedl v dubnu Joachim Nagel z bankovní rady německé centrální banky. Připojení jüanu podpořily také Velká Británie, Francie a Itálie. 

MMF ve své výroční zprávě o čínské ekonomice v srpnu uvedla, že země zvládá přechod domácí ekonomiky k pomalejšímu, ale stabilnějšímu hospodářskému růstu. Fond ve zprávě také pochválil rozhodnutí Číny poskytnout tržním silám významnější roli při tvorbě kurzu domácí měny.

Podle prognózy MMF by mělo tempo růstu hrubého domácího produktu Číny v letošním roce zpomalit na 6,8 procenta z loňských 7,4 procenta. Slábnoucí hospodářský růst je podle MMF součástí snahy vlády o snížení závislosti čínské ekonomiky na exportu a na investicích a o zajištění stabilnější hospodářské expanze, která by se opírala o spotřebitelské výdaje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist