Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v listopadu zlepšily. Index PMI mírně stoupl z říjnových 54 bodů na 54,2 bodu, předtím tři měsíce klesal. Uvedla to v úterý společnost Markit Economics s tím, že index je nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu.

Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.

"Indexu PMI se podařilo zpomalit nedávný skluz, když v listopadu vykázal první měsíční růst od července. Expanze výrobního sektoru bude nicméně ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě nejslabší od třetího čtvrtletí 2013, vzhledem k dalšímu zvolnění růstu nových zakázek," uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Hodnoty indexu za říjen a listopad spolu s dalšími předstihovými a měsíčními indikátory od ČSÚ podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké naznačují, že česká ekonomika a průmysl i ve čtvrtém čtvrtletí vykážou solidní růst.

Ve srovnání s eurozónou si česká ekonomika podle hlavního ekonoma Deloittu Davida Marka vede velmi dobře. "Hodnota PMI v České republice převyšuje hodnoty v eurozóně jako celku i jednotlivých zemích s výjimkou Itálie," uvedl.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny vzrostla. Index se vyšplhal na nejvyšší úroveň za 19 měsíců, tempo však není nijak závratné. "Růst v sektoru je nadále skromný, ceny klesají a produkce je stále asi deset procent pod předkrizovým maximem," uvedl podle agentury Reuters hlavní ekonom Markitu Chris Williamson.

Tempo růstu nových zakázek v Česku zpomalilo čtvrtý měsíc v řadě na nejmenší tempo od června 2013. Zpracovatelská výroba i tvorba nových pracovních příležitostí v listopadu rostly rychleji. Rovněž růst nákupní aktivity se v listopadu zrychloval. Ceny vstupů v listopadu klesly třetí měsíc v řadě.