Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč rozšíří svůj mediální byznys. Převezmou část vydavatelství Mladá fronta, které patří stíhanému podnikateli Františku Savovovi. Hospodářským novinám to potvrdil Křetínského mluvčí Daniel Častvaj.

"Společnost Czech Media Invest (CMI) kontrolovaná Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem požádala prostřednictvím dceřiné společnosti Gloomar CZ Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o předběžné posouzení transakce, kterou by CMI nabyla část vydavatelské činnosti Mladé fronty," řekl Hospodářským novinám Častvaj. Zástupce Gloomar CZ Karel Ramajzl přitom ještě ve středu ráno popíral, že by se firma měla spojovat s Mladou frontou.

"Žádná transakce však v tuto chvíli není uzavřená, jedná se pouze o její posouzení ze strany ÚOHS," říká Častvaj. Případný finální podpis by nastal až po schválení antimonopolním úřadem. 

Jak velkou část vydavatelství chtějí Křetínský a Tkáč koupit, nechce ani jedna strana komentovat. "Děkujeme za dotaz, nicméně vydavatelství Mladá fronta informaci nebude komentovat," řekla Marketing & Media tisková mluvčí vydavatelství Pavlína Míčová.

Podle informací HN mají současní vlastníci Blesku získat od Mladé fronty vše kromě týdeníku Euro a knižního nakladatelství. Prodávat by se tedy měl deník E15, odborné časopisy, dětské časopisy Mateřídouška a Sluníčko nebo tiskárny v Praze.

Že Křetínský jedná o koupi části vydavatelství Mladá fronta, se spekuluje dlouhé měsíce. Jednání komplikuje skutečnost, že policie Savova podezírá ze stamilionových daňových úniků: podnikatel nyní pobývá v Londýně, kde čeká na další rozhodnutí o případném vydání do Česka.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podle Media projektu byl v roce 2014 celkový dosah vydavatelství Mladá fronta 830 tisíc čtenářů. Nejpodstatnější část tohoto dosahu tvoří časopisy, jež minulý rok zasáhly 8,8 procenta populace od 12 do 79 let. Ty také tvoří vydavatelsky nejzajímavější sekci Mladé fronty, zejména v oblasti zdravotnického tisku a tisku pro děti. Například měsíčník Sluníčko za říjen vydal téměř 102 tisíc kusů a časopis Moje zdraví měl náklad 70 tisíc kusů. Jednou z vlajkových lodí vydavatelství je ale i bezplatně distribuovaný ekonomický deník E15, který měl podle nejnovějších dat ABC ČR v říjnu náklad 55 tisíc vydání.

Křetínský, který spoluvlastní a řídí Energetický a průmyslový holding či fotbalovou Spartu, vstoupil do médií na sklonku roku 2013. Tehdy spolu s Patrikem Tkáčem ze skupiny J&T získali tuzemské vydavatelství Ringier Axel Springer, které se stalo základem současného Czech News Center.