Energetický regulační úřad (ERÚ) nevypíše cenové rozhodnutí týkající se výplaty podpory obnovitelných zdrojů energie pro příští rok. Středeční usnesení vlády podle úřadu situaci vůbec neřeší. Uvedl to mluvčí ERÚ Jiří Chvojka s tím, že vládní materiál úřad obdržel pouze v přípravné verzi. Ministr průmyslu Jan Mládek v reakci řekl, že řešení vyplacení podpory obnovitelným zdrojům pro příští rok se každopádně najde. Tvrzení, že ERÚ neměl usnesení k dispozici, označil za nesmysl.
ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun.
"Usnesení nerozumíme, není nám jasné, jakým způsobem máme postupovat. Na základě schváleného materiálu, který jsme dostali pouze v přípravné verzi, cenové rozhodnutí rozhodně vypsat nemůžeme a nevypíšeme," řekl Chvojka. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016.
Mládek ve čtvrtek uvedl, že pokud předsedkyně ERÚ Alena Vitásková nezmění názor, a podporu nevypíše, vláda by problematiku znovu řešila v lednu, tak aby nebyl ohrožen výplatní termín 15. února. "Vláda by to řešila způsobem, který není optimální, takže bychom se mu rádi vyhnuli," řekl ve čtvrtek bez bližších podrobností Mládek. Podle něj by ale podobně jako v minulých letech měla konat především Vitásková. "Ona je ten člověk, co to má řešit," uvedl.
Řekl, že ale pevně doufá v to, že šéfka ERÚ změní názor, poté co ministerstvo průmyslu obdrží dopis od evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Už v pátek v Bruselu uvedl, že dopis by měl potvrdit, že "notifikace se blíží ke zdárnému konci". Česko by ho podle Mládka mělo obdržet do Vánoc. Notifikaci jako takovou by měla pak EK potvrdit do několika měsíců, zřejmě mezi únorem a dubnem.
"Pokud má pan ministr Mládek přivézt z Bruselu notifikaci, tak máme pravdu my a celý ten materiál je jen cár papíru. Pokud notifikaci nepotřebuje přivézt, tak vůbec nechápeme, proč ho k tomu vláda pověřila," řekl Chvojka. Dokument schválený vládou navíc podle něj majitele obnovitelných zdrojů nevylučuje z toho, že by museli dotace vracet i s úroky, pokud by notifikace nebyla kladná.
Libovolný výklad zákonů musí rychle skončit
V materiálu, ze kterého přijaté usnesení vlády vycházelo se ale píše, že jakékoliv řízení ze strany Evropské komise, které se týká podpory výrobnám uvedeným do provozu před rokem 2013 nelze považovat za notifikaci podpory, ale za šetření komise, zda existující podpora je veřejnou podporou a zda je přípustná ve smyslu lisabonské smlouvy. "Je tedy pojmově chybné nazývat toto řízení notifikací, když se jedná o již existující schéma podpory," dodává materiál.
Připouští také, že nevypsáním podpory by došlo k retroaktivnímu dopadu na zdroje uvedené do provozu před rokem 2013. "Také z našich jednání s Evropskou komisí v minulých dnech jasně vyplynulo, že vypsání podpory nic nebrání. Libovolný výklad zákonů na Energetickém regulačním úřadu musí rychle skončit," řekla dnes ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Hamáčková.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
S touto argumentací však ERÚ nesouhlasí. "Pan ministr Mládek najal advokátní kancelář (Doucha Šikola advokáti s.r.o), která dlouhodobě zastupuje majitele solárních elektráren ve všech sporech proti ERÚ. Zástupci této kanceláře mu zpracovali stanovisko, které je v přímém rozporu s tím, co nám napsal samotný úřad vlády, antimonopolní úřad nebo vicepremiéři vlády," řekl Chvojka. "Bereme na vědomí, že vznikla nějaká další právní analýza, ale rozhodně to není splnění toho slibu, který dal pan ministr Mládek panu prezidentovi a paní předsedkyni (ERÚ Aleně) Vitáskové," dodal.
Podle výkladu ERÚ se středeční stanovisko vlády navíc týká pouze obnovitelných zdrojů jako takových. "Vypadly z něho všechny teplárny a všechny výrobny, které mají kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Vláda svým usnesením pohřbila majitele tepláren a zejména ty, co za teplo platí," dodal Chvojka.
Podle předsedkyně Strany zelených Jany Drápalové na spory mezi Mládkem a Vitáskovou doplatí jak slušní podnikatelé, tak tuzemská ekonomika i životní prostředí. "Pro příště si také podnikatelé pravděpodobně vyberou pro svoji investici jinou zemi, protože nestabilní a nepředvídatelné prostředí pro ně rozhodně nebude lákavé," dodala ve čtvrtek Drápalová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist