Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Podle ní takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, má jen asi sedm procent příjemců v Česku. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun. Rozhodnutí Vitáskové kritizovalo ministerstvo průmyslu i Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost.

Důvodem, proč notifikaci většina producentů dlouhodobě nemá, je podle Vitáskové mimo jiné i to, že se podporovaným zdrojům platí z veřejných peněz více, než by se mělo. "V některých zdrojích, jako byly například některé druhy fotovoltaických elektráren, je návratnost sedm let, ale my budeme platit dvacet let tuto podporu," uvedla Vitásková v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka nicméně takzvané překompenzace vyřešilo už v roce 2011 zavedení takzvané solární daně. "Veřejně se o tom tedy mluví už pět let a používat tohle téma jako nový důvod k nevypsání dotací je planý argument, kterým se předsedkyně ERÚ snaží jen manipulovat veřejnost," uvedl v reakci ministr.

Dalším bodem sporu šéfky ERÚ a ministerstva je účast advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti na přípravě ministerských materiálů pro jednání vlády. Vitásková dnes poukázala na to, že kancelář současně zastupuje některé solární podnikatele.

Podle ministerstva úřad z analýzy kanceláře v materiálu pouze citoval, jde navíc jen o jednu z mnoha analýz, kterými se zabýval. "Je velmi obtížné v této zemi najmout renomovanou právní firmu orientující se v dané problematice, aniž by ve střetu zájmů nebyla," doplnil Mládek.

"Vládní materiály jasně dokládají, že nevypsání podpory pro obnovitelné zdroje je krok mimo zákonné mantinely," uvedla v tiskovém prohlášení výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Hamáčková. Podle ní unijní pravidla veřejné podpory nikterak regulační úřad nelimitují a podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v rozporu s právem EU není. Pokud ERÚ odloží vypsání podpory až na jaro příštího roku, může to podle asociace vést ke krachu desetitisíců projektů obnovitelných zdrojů.

Výplatu podpory pro energie z obnovitelných zdrojů ve středu schválila vláda. ERÚ však následně uvedl, že podporu nevyplatí a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Vyplacením podpory by porušil zákon, argumentoval úřad. Ministr Mládek v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde. Podnikatelské organizace vyzvaly ERÚ a vládu, aby záležitost urychleně vyřešily.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se Evropská komise k otázce oprávněnosti vydávání veřejné podpory vyjádří v rozmezí února až dubna příštího roku.

ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Takzvanou notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a také ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist