Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za listopad.

Praha. Konference k pravidelné prezentaci výsledků českého a celosvětového průzkumu sledujícího náborové plány zaměstnavatelů Manpower Index trhu práce.

Praha. Řádná valná hromada společnosti O2. Měla by rozhodovat o koupi vlastních akcií za maximální cenu 297 Kč/kus, tedy o dvě Kč více než při loňské nabídce odkupu pro menšinové akcionáře od majoritního vlastníka PPF.

Praha. Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by se mj. měli začít zabývat tzv. protikuřáckou novelou a předlohami o omezení a zdanění hazardu.

Praha. Přednáška bývalého prezidenta Václava Klause na téma Jedná se u současných praktik centrálních bank ještě vůbec o měnovou politiku?

Brno. Burzovní den Plodinové burzy Brno.

Brusel. Revize zprávy o vývoji hrubého domácího produktu eurozóny i EU za třetí čtvrtletí.

Brusel. Zasedání ministrů hospodářství a financí zemí EU. Mezi tématy posílená spolupráce v oblasti zavedení daně z finančních transakcí, unie kapitálových trhů, návrh na Evropský systém pojištění vkladů, otázky flexibility v Paktu stability a růstu či otázky boje proti financování terorismu. Za ČR náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

Některé země eurozóny chtějí jednotnou daň z finančních transakcí. Dohodu by měly uzavřít ještě v prosinci

Investoři věří ekonomice eurozóny více než v únoru (ilustrační foto).Ministři 11 zemí eurozóny v pondělí začali jednat o dohodě na zavedení jednotné daně z finančních transakcí. Před večerními rozhovory ministrů takzvané euroskupiny v Bruselu to řekl evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Jednání o nové dani se táhnou už čtyři roky. Poslední cíl počítá se zavedením od roku 2017.

Z celé eurozóny chtějí novou daň zavést jen Německo, Francie, Itálie, Rakousko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Estonsko. Ministři těchto zemí v září uvedli, že pokročili v jednání a politickou dohodu uzavřou tento měsíc.

Daň z finančních transakcí navrhly Francie a Německo v roce 2012 jako nástroj k posílení rozpočtových příjmů a omezení spekulativního obchodování. Odpůrci, mezi něž patří Británie, Irsko, Nizozemsko nebo Švédsko, ale namítají, že taková daň povzbudí banky a finanční společnosti k jednoduchému přemístění obchodních aktivit z Evropy kamkoli jinam, kde nejsou zdaněny. Vyhlídky na vysoké příjmy z této daně jsou tedy podle nich iluzorní.

O2 rozhodne o maximální ceně při odkupu vlastních akcií. Představenstvo navrhuje 297 korun za akcii

Valná hromada O2 by v úterý měla rozhodovat o maximální ceně při odkupu vlastních akcií. Představenstvo navrhlo nejvyšší cenu 297 korun za jeden cenný papír. Celkem by mohla O2 vykoupit až desetinu akcií nebo jejich objem do osmi miliard korun. Vyplývá to z informací firmy. Akcie O2 se v pondělí obchodovaly za 254 korun.

Maximální cena je asi o dvě koruny vyšší než při loňské nabídce odkupu pro menšinové akcionáře od majoritního vlastníka PPF. Tehdy ale PPF vykupovala akcie O2 ještě před oddělením sítí a datových center do společnosti CETIN. Při další letošní nabídce odkupu PPF nabízela za O2 po rozdělení už jen 78 korun za akcii. PPF v současnosti vlastní 84 procent akcií O2.

Akcionáři budou rovněž schvalovat převod divize Professional Services do stoprocentní dceřiné společnosti O2 IT Services, a to formou vkladu části závodu. Divize Professional Services se samostatně zabývá zejména navrhováním a vytvářením zákaznických řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií a plnění významných veřejných zakázek. Převod by se měl uskutečnit od ledna.

Svět se mění a Škoda tomu nechce jen přihlížet, říká člen vedení automobilky Bohdan Wojnar

Škoda Auto zvažuje, jak majitelům vozů nahradit újmu z emisní aféry.Představa, že se člověk vyučí svářečem a bude jej dělat celý život, je dnes už naivní. Karoserie aut se stále častěji lepí, navíc sváření lépe a levněji udělá robot. Společnost se musí připravit na to, že řada dnešních jistot končí, a je třeba mít vzdělání, které umožní přizpůsobit se novým trendům. Ty nemusí přijít hned, ale třeba za deset nebo dvacet let.

"Potřebujeme reformu školství, která nemůže být jen lehkou kosmetikou," upozorňuje v rozhovoru pro HN Bohdan Wojnar, člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personální oblast. Říká se tomu průmyslová revoluce 4.0, doba, kdy nastupují roboty a stroje se mezi sebou naučí komunikovat. "Nemůžeme se jen dívat na to, co nám chybí dnes. Musíme mít nějaký předstih. Vzdělávací systém se bude muset připravit i na rekvalifikace a celoživotní vzdělávání," říká Wojnar.

Nový šéf České pojišťovny: Byznys nám roste, chceme nabírat nové klienty

Marek Jankovič se stal novým šéfem České pojišťovny. Italská skupina Generali, která od ledna Českou pojišťovnu vlastní přes Generali CEE holding, od nového vedení očekává změnu. Největší tuzemská pojišťovna potřebuje začít nabírat nové klienty. "Jsme schopni poskytovat velmi kvalitní servis a myslím, že veřejnost to tak zcela nevnímá. Máme nejširší pobočkovou síť, počet vlastních poradců, roste nám byznys prostřednictvím třetích stran a mnoho služeb dokážeme poskytnout rychle a pohodlně on-line," říká Jankovič pro HN.

Zdrojem posilování pozice České pojišťovny má být autopojištění, pojištění majetku domácností a podnikatelů, která po letech stagnace v Česku od loňska ožívají. "Jak se zlepšuje kondice ekonomiky, zvyšují se prodeje nových aut a tím i prodej autopojištění. Lidé jsou zároveň ochotni připlatit si za lepší ošetření rizik, která mohou ohrozit jejich majetek," popisuje Jankovič priority své strategie na příští rok. "Současně si chceme udržet silné postavení v pojištění municipalit a malých a středních podniků," dodává.

Vzniká světová jednička v automobilové elektronice. Nizozemský NXP za americký Freescale zaplatil 12 miliard dolarů

TPCANizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors v pondělí dokončil převzetí svého amerického konkurenta Freescale Semiconductor, za něhož zaplatil téměř 12 miliard dolarů (299 miliard korun). Informovala o tom agentura Reuters. Transakcí vzniká světová jednička v automobilové elektronice.

Po akvizici se budou výnosy NXP z prodeje čipů pro automobilový průmysl pohybovat kolem 40 procent celkových tržeb. Ochabující poptávka po čipech v sektoru počítačů a telekomunikací vedla k vlně fúzí, motivované snahou výrobců polovodičů rozšířit záběr na kdysi opomíjená odvětví.

Sloučená skupina, jejíž roční tržby by se měly pohybovat kolem deseti miliard dolarů, bude osmým největším výrobcem čipů na světě. NXP byla divizí nizozemského výrobce elektroniky Philips, v samostatný podnik se změnila v roce 2006. Společnost Freescale byla v minulosti součástí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola.