Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 procenta, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale oproti říjnu mírně přibylo, a to o 932 na 431 364. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 procenta.

V listopadu podle pracovního úřadu končily sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, těžbě či turismu, což je pro toto roční období charakteristické. Navíc s příchodem zimy klesá zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. "Přesto jsme ale zaznamenali méně uchazečů, kteří se hlásili do evidence, než ve stejném období v předchozích letech," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Ekonomika je podle ní v dobré kondici.

"V nadcházejících měsících nezaměstnanost pravděpodobně, s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, poroste. V meziročním srovnání by ale měla zůstat na nízkých hodnotách," doplnila Sadílková.

Počet volných míst ve srovnání s říjnem klesl o 2275 na 105 049. "Firmy po letním výpadku většinou už doplnily stavy, a pokud chystají v personální oblasti změny, čekají už tradičně na začátek nového roku," uvedla ředitelka úřadu. Proti loňsku je ale počet míst naopak vyšší, a to o 45 652. "Stále se pohybujeme na úrovni z konce roku 2008," oznámila Sadílková.

"Přísun pozitivních zpráv z tuzemského trhu práce i nadále trvá. Meziměsíčně se míra nezaměstnanosti drží beze změny, ačkoliv závěrečné měsíce roku nejsou z pohledu sezonních faktorů pro trh práce příznivé, neboť v řadě odvětví končí sezonní práce," uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Podle Jáče se navíc dá očekávat, že meziroční pokles míry nezaměstnanosti bude pokračovat i v roce 2016.

"Česká republika je ve vynikajícím tempu ekonomiky a zaměstnanost to dlouhodobě potvrzuje. Máme skoro nejméně nezaměstnaných v Evropě. Země visegrádské čtyřky nám mohou jen závidět. Vždyť například Polsko a Slovensko mají míru nezaměstnanosti takřka dvojnásobnou," řekl Matěj Čeleš, investiční analytik webu Zlaťáky.cz.

Zaměstnavatelé měli v listopadu podle úřadu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče, strážné, slévače nebo svářeče. Tradičně velká je poptávka po technických profesích napříč všemi obory, kde se firmy nejčastěji potýkají s problémy při hledání kvalifikovaných pracovníků.

Z jednotlivých krajů si nadále drží nejnižší podíl nezaměstnaných Praha se 4,2 procenta. Těsně za hlavním městem v listopadu skončil Plzeňský kraj se 4,3 procenta. Naopak nejvyšší zůstává nezaměstnanost i přes meziměsíční pokles v Ústeckém kraji, kde činí 8,8 procenta. Z okresů zaznamenal úřad nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ se 2,5 procenta a nejvyšší na Mostecku s 11,2 procenta. Nezaměstnanost meziměsíčně klesla u 31 okresů a stoupla u 46.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Na jedno volné pracovní místo připadá nyní v Česku v průměru 4,1 uchazeče. Nejvyšší nápor je na Ústecku, kde je na jedno místo 18,1 lidí, a naopak nejnižší v Praze-východ s 1,5 uchazeče na místo.