Česká národní banka v říjnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci října, které banka v úterý zveřejnila. V dřívějších měsících přitom banka musela proti kurzu zasahovat. Celkem již za dva roky intervenovala zhruba za 390 miliard korun. Cílem zásahů je držet kurz u 27 korun za euro, což je hranice, ke které se měna v posledních měsících několikrát přiblížila.

"Skutečnost, že ČNB v říjnu neprovedla na devizovém trhu žádné intervence, je pro mě překvapivé zjištění. Usuzoval jsem na určitou aktivitu na konci měsíce října, kdy koruna reagovala na komentáře ECB o chystaném uvolnění měnové politiky na prosincovém zasedání," uvedl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Pro Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING, byly nulové intervence očekávané. 

Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura zhruba za 200 miliard korun. Další intervence přišla letos v červenci, kdy nakoupila více než miliardu eur zhruba za 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila zhruba za 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun.

Konec režimu devizových intervencí může podle guvernéra ČNB Miroslava Singera přijít na přelomu roků 2016 a 2017. Zároveň ale centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta přitom minulý týden dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů. To podle některých ekonomů může prodloužit kurzový závazek až do jara 2017.

"Nastavení měnové politiky ECB zůstane faktorem, jenž bude korunu tlačit k posílení i nadále, tedy i v roce 2016, a ČNB se bude muset na devizový trh vracet a intervenovat," řekl Jáč.  

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu stouply proti říjnu o 1,74 miliardy eur na 58,752 miliardy eur. Vzrostly i v korunovém vyjádření, naopak v dolarovém se snížily. "Nárůst devizových rezerv mohl být způsoben jejich přeceněním na tržní hodnotu a také převodem prostředků z evropských fondů. Dle statistiky státního rozpočtu bylo v listopadu převedeno do státního rozpočtu z Národního fondu 13 miliard korun," řekl Seidler.

Podle Jáče mohl být objem intervencí v listopadu přes dvě miliardy eur (54 miliard korun). Seidler se domnívá, že byl objem nižší a pohyboval se kolem 15-20 miliard korun.