Sněmovna schválila novelu zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců. Obchodní řetězce namítají, že novela může v konečném důsledku zdražit potraviny, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to ale již dříve odmítl. Pravice neprosadila, aby se opatření proti zneužití významné tržní síly vztahovala i na dodavatele. Novelu nyní dostane k posouzení Senát.

Významná tržní síla

◼ Od roku 2010 ji definuje speciální zákon. Je to takové postavení odběratele, v němž si může bez důvodu vynutit výhodu vůči dodavatelům.

◼ Zákon se týká pouze odběratele, jehož obrat za prodej potravin na území Česka přesáhne pět miliard korun ročně. Podle tohoto kritéria dopadá na řetězce Kaufland, Ahold, Tesco, Penny, Lidl, Globus, Billa, Makro a Hruška. Jejich obrat se pohybuje zhruba od šesti do 50 miliard korun ročně.

◼ Zákon říká, že ke zneužití významné tržní síly dochází tehdy, když panuje nerovnováha podmínek smluvních stran (odběratel–dodavatel). Ta může mít následující formy: – vynucování platby nebo slevy mimo rámec plnění dodávky – sjednávání ceny s dokladem na jinou částku, než jaká je konečná kupní cena – prodlužování splatnosti nad 30 dnů – požadování zpětného odběru od dodavatele v případě, že se jeho zboží neprodá.

◼ Za zneužití významné tržní síly hrozí obchodníkovi pokuta do 10 milionů korun, nebo až do 10 procent z čistého ročního obratu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ocenil, že pro novelu hlasovali také někteří opoziční poslanci. "Jsem přesvědčený o tom, že tato novela přispěje k narovnání tržních vztahů, zlepší podnikatelské prostředí, vyrovná určitou nerovnováhu, která existuje mezi velkými obchodními řetězci a mezi dodavateli ze strany například výrobců potravin nebo českých zemědělců," řekl premiér novinářům.

Věří, že novela získá podporu také v Senátu a začne platit v příštím roce, dodal. Již dříve Sobotka odmítl obavy, že by změna zákona mohla zdražit potraviny. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zastává názor, že kdo se na trhu chová férově, nebude mít s tímto zákonem problém.

"Sněmovna mluví o podpoře českých potravin a tohle vlastně bude kontraproduktivní. Poté, co začal zákon platit na Slovensku, tak se třeba Lidl vrátil k nákupu zboží venku, už jen 17 % zboží je slovenského," uvedla prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Návrh během projednávání kritizovala pravice. Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) ho neúspěšně navrhoval zamítnout. Podle něj přináší výhodu velkým potravinářským korporacím, které tak budou mít lepší postavení než malí a střední dodavatelé.

Jeho stranický kolega Ivan Adamec řekl, že novela nepřinese nic pozitivního pro kvalitu potravin, protože jde jen o souboj mezi dodavateli potravin a řetězci, a nevidí v něm velký význam pro hospodářství a spotřebitele. Zákona se naopak zastal předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Dosavadní zákon podle něj potřeboval úpravu, aby se z něj stala "zubatá příšera a nikoli bezzubá norma".

"Nám to nijak významně nepomůže, jsme malý dodavatel. Je to spíš výsledek lobbyingu větších firem, jakou jsou třeba velké pivovary či nápojáři. Ty tím mohou víc tlačit na ceny," sdělil Josef Sklenář z brněnské farmy Ráječek. "Spolupracujeme s jedním řetězcem a spolupráce se postupem let vyvíjí k větší férovosti."

Schválená novela mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí i pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

Dosavadní vymezení pojmu významná tržní síla dává podle antimonopolního úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje podle něj nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně. Novela těchto šest příloh ruší a zneužití významné tržní síly definuje obecněji.

Opoziční poslanci Olga Havlová (Úsvit – Národní koalice) a František Laudát (TOP 09 a Starostové) neuspěli s návrhem, aby se zákon vztahoval nejen na odběratele, ale i na dodavatele. Poukazovali na to, že na tuzemském trhu mohou mít významnou tržní sílu i dodavatelé a také ji mohou zneužívat.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Na návrh zemědělského výboru se zakázaným zneužitím významné tržní síly má nově stát například provádění auditu nebo kontroly dodavatele na jeho náklady nebo požadování rozborů potravin na náklady dodavatele. Stejným prohřeškem má být, když odběratel nerespektuje výsledky úřední kontroly potravin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist