Norská firma Orkla podepsala smlouvu o koupi výrobce potravin Hamé za 175 milionů eur (4,7 miliardy korun). Transakci posoudí antimonopolní úřady, uvedl mluvčí společnosti Vitana Milan Linka. Tu Orkla již vlastní.

Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě, uvedl mluvčí Linka. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů korun. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska. 

Hamé

Kořeny českého výrobce potravin sahají až do dvacátých let minulého století. V roce 2014 firma utržila téměř 4,9 miliardy korun se ziskem 234 milionů. Do skupiny patří kromě značky Hamé také Otma, Znojmia či Veselá Pastýřka. Zhruba polovinu produkce firma vyváží do 40 zemí světa. 

 "Touto transakcí se z Orkly stane jeden z největších hráčů ve střední Evropě," říká prezident norské firmy Peter Arne Ruzicka.

"S Vitanou a Hamé budeme pro obchodní řetězce v Česku a na Slovensku atraktivnějším dodavatelem," řekl k transakci viceprezident společnosti Atle Vidar Nagel-Johansen. Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. "Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích," řekl Nagel-Johansen.

 Záměr společnost Hamé prodat dal dosavadní majitel, investiční fond Nordic Partners, najevo už loni na podzim. Kupce investoři hledali několik měsíců. Spekulovalo se o tom, že zájem o potravinářskou skupinu má také fond ministra financí Andreje Babiše (ANO) Hartenberg Capital, který spravuje Jozef Janov. Nabídku ale vznesla i chorvatská Podravka či právě Orkla.

Fond Nordic Partners požadoval za Hamé podobnou cenu, za kterou výrobce paštik, omáček či dětské výživy koupil v roce 2008 od tehdejších majitelů Leoše Novotného a jeho partnerů. Ti si před sedmi lety Hamé cenili na 4,5 miliardy korun.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma. Silnou tržní pozici u paštik má Hamé také v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má zhruba 2400 zaměstnanců a deset výrobních závodů.

Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy. Skupina Orkla měla loni zhruba 13 tisíc zaměstnanců a její roční obrat činil 30 miliard norských korun (85,5 miliardy korun).