Čínské aerolinky China Southern Airlines a jejich dceřiná společnost Xiamen Airlines podepsaly dohodu o koupi 110 letadel americké společnosti Boeing v hodnotě více než deset miliard dolarů (249,3 miliardy korun). Společnosti o tom informovaly v prohlášení zveřejněném na stránkách šanghajské akciové burzy.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

China Southern mají největší flotilu letadel v Číně. Firma koupí 50 letadel 737 MAX a 30 letadel nové generace 737. Xiamen zakoupí 30 letadel 737 MAX. Konečná cena bude zřejmě nižší než uváděná katalogová, protože aerolinky při větším odběru získávají výrazné slevy.

Objednávka přichází dva měsíce poté, co Boeing podepsal dohodu s čínskou státní firmou Commercial Aircraft Corporation of China o výstavbě prvního závodu na konečnou montáž jeho letadla 737 v Číně. V té době rovněž Boeing uvedl, že se mu podařilo získat od čínských společností objednávky na 300 letadel.

Boeing bojuje o podíl na čínském trhu s evropským Airbusem. Čína se má stát největším světovým trhem pro leteckou přepravu i pro dodávky letadel díky rostoucí poptávce od zvyšující se střední třídy. Boeing odhaduje, že v příštích dvou desetiletích bude Čína potřebovat 6330 nových letadel v hodnotě zhruba 950 miliard dolarů.

Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA) minulý měsíc uvedlo, že Čína v roce 2029 překoná Spojené státy a stane se největším leteckým trhem podle počtu přepravených cestujících, napsaly agentury AP a Reuters.