Firmu Tedom zakládal v Třebíči před 25 lety a byl to jeho nápad vyrábět kogenerační jednotky. Přesto se Josef Jeleček o vlastnictví společnosti sám ze svobodné vůle dělil.
Důvod? "Jsem týmový hráč, nikdy jsem nechtěl nic dělat sám, protože mám rád, když se mohu o věcech pobavit," vysvětluje.
Z prvního zákazníka tak udělal svého prvního společníka. A posléze, když sháněli výrobní kapacity, přibrali do party další dva kolegy, kteří ony kapacity měli. Takže původně patřil Jelečkovi stoprocentní podíl, poté poloviční, pak čtvrtinový a v současné době má 45 procent akcií firmy Tedom.
Proč nechtěl jako zakladatel větší díl než ostatní? "Pro mě není prioritou mít tu moc nebo peníze. Prioritou bylo a je nějak se společně rozvíjet. Osobně si myslím, že když budu s někým v partnerství, tak chci, aby bylo vyvážené, a ať vítězí ten schopnější nebo zdravý rozum," uvádí 54letý byznysmen.
Tenhle postoj k majetku, byznysu či partnerství je přesně to, co Josefa Jelečka vystihuje. Otázce, zda si nekomplikuje tímto postojem situaci ve firmě, když při rozhodování nemůže uplatnit majoritní podíl, se usmívá.
"Třeba jsme se dohadovali hodně dlouho, než jsme se shodli na správné cestě, ale nikdy jsme neuplatňovali podíly nebo nikdy nenastala ta situace, že bychom se museli přehlasovávat."
Jeleček si hledá k sobě partnery, ale i nejbližší podřízené, kteří chtějí a umějí naslouchat druhým, kteří nejsou egoisté s touhou prosazovat svůj názor za každou cenu. "Mám to štěstí, že takové lidi kolem sebe mám."
Tedom, tedy teplo domova
V roce 1990 stál na podnikatelské startovní čáře zcela sám. Jako absolvent katedry tepelných jaderných strojů nastoupil do firmy První brněnská strojírna, poté do Výzkumného ústavu jaderných elektráren a nakonec skončil ve vysněné Jaderné elektrárně Dukovany.
Odtud ovšem v roce 1994 odešel kvůli vlastnímu byznysu, který začal budovat už na začátku 90. let.
Firmu založil v roce 1991 v Třebíči Josef Jeleček, který v současné době vlastní 45 procent akcií, o zbytek se dělí dva jeho společníci.
Vyvíjí, vyrábí a prodává plynová tepelná čerpadla, spalovací motory a především kogenerační jednotky.
Více než polovinu produkce vyváží do 40 zemí světa, aktuálně především do Anglie, Německa a USA.
Ve výrobních areálech v Třebíči, Hořovicích, Jablonci nad Nisou a Výčapech pracuje přes 500 lidí.
Roční obrat se pohybuje do dvou miliard korun, EBITDA mezi 350 až 400 miliony.
Tehdy si nechal vystavit živnostenský list, který jej opravňoval k výstavbě a provozu jaderných elektráren a tepláren. Přitom měl zcela jiný podnikatelský záměr, chystal se provozovat autobusovou dopravu mezi Brnem a Prahou.
Kvůli tomu, že spoj o něco dříve zavedl jiný byznysmen, začal uvažovat o výstavbě kogeneračních jednotek, kterým věnoval svou diplomovou práci. Úplně první přístroj na výrobu tepla a elektřiny postavil v rodinném domku svému tchánovi.
"Protože jsem měl málo peněz, koupil jsem motor pro Škodu Favorit a generátor. S kolegy jsme to rozkreslili, spojili a fungovalo to. Dokonce jsem na to dostal dotaci asi 300 tisíc korun, na které se nikdo nikdy neptal, co jsem s nimi udělal," vzpomíná, že vložil do svého nápadu samozřejmě i vlastní peníze, které si našetřil na nové auto.
"Ale manželka mi řekla: Nosíš projekt tak dlouho v hlavě, byla by škoda ho nerealizovat," vypráví, jak ho ale srdce víc táhlo do dukovanské elektrárny, protože si velmi vážil toho, že se tam dostal. Takže čtyři roky byl zároveň zaměstnancem i byznysmenem.
"Můžu říct, že to bylo podnikání z donucení, raději bych zůstal v Dukovanech, ale byznys se rozjel. V roce 1991 jsem založil v Třebíči společnost Tedom a měl jsem zákazníky, kteří čas od času něco potřebovali. Proto jsem musel z dobře placeného a perspektivního místa jít do byznysu. Moc se mi nechtělo, ale nemohl jsem říct - zákazníci, já na vás kašlu. Tuhle variantu bych nepřežil. Klienti byli z okolí, jak bych tam mohl žít a dívat se, že jsem je nechal na holičkách," vysvětluje.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.