Existence filmových pobídek, které lákají do Česka zahraniční filmové štáby, přinesla letos investice ve výši 4,5 miliardy korun, což je největší částka za posledních 12 let. Dobře se vyvíjí i distribuční trh. Podle odhadů přišlo do kin zhruba o milion diváků více než loni. Distributoři očekávají návštěvnost až 12,7 milionu lidí, a tržby dokonce nejvyšší v historii - kolem 1,6 miliardy korun.
Česko nabízí filmové a televizní pobídky od roku 2010 ve formě vratky dvaceti procent prokazatelně utracených nákladů. Chystaná novela audiovizuálního zákona je má navýšit, zprůhlednit jejich systém a umožnit i to, aby o ně zájemci mohli žádat i během roku. V Česku se letos natáčela asi dvacítka zahraničních projektů, například snímek o atentátu na Heydricha Anthropoid, třetí řada seriálu Crossing Lines (Bez hranic) či norský seriál Nobel a britský The Musketeers.
Do zhruba šesti set kin je podle údajů Unie filmových distributorů každoročně uváděno kolem 240 novinek. Lidé dávají přednost multikinům v Praze a dalších velkých městech, která se na návštěvnosti podílejí více než dvěma třetinami. Přesto je významný podíl jednosálových kin, která díky digitalizaci získala nové možnosti a "dosáhla" i na novinky, na které před lety musela čekat několik týdnů. Zhruba třicetiprocentní podíl těchto kinosálů na tržbách je ojedinělý i v evropském srovnání.
Z domácí tvorby mělo letos v kinech premiéru 42 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů. Z nich šlo o 23 titulů hraných, dva loutkové a 17 dokumentů. Loni to bylo 32 hraných snímků a 23 dokumentů.
I když se podíl celovečerní hrané tvorby na filmových plátnech meziročně snížil, stále platí, že prakticky každý dokončený film se bez ohledu na kvalitu objeví v kině, což se odborné kritice nelíbí. Více by se měly využívat alternativní zdroje, tedy on-line distribuce na internetu, takzvané VOD služby (Video on Demand - video na vyžádání) či nosiče DVD a Blu-ray.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Stále zřetelnější je tento stav při udělování filmových cen, ať již jde o ceny filmové kritiky či hlasování České filmové a televizní akademie (ČFTA). V obou případech se pozornost odborných posuzovatelů i akademiků soustředí jen na několik titulů, a to i v nominacích. Kritici hodnotí letošní tvorbu v těchto dnech, svá ocenění předají 23. ledna, Čeští lvi budou následovat 5. března.
Jen v lednu 2016 bude mít v kinech premiéru šest domácích snímků; prvním bude 7. ledna dokument Heleny Třeštíkové o Lídě Baarové Zkáza krásou. Hraný film o této hvězdě prvorepublikové kinematografie představí Filip Renč 21. ledna. Na 18. února byla z konce roku přesunuta premiéra v zahraničí oceňovaného snímku Rodinný film režiséra a scenáristy Olma Omerzua. Mezi očekávanými tituly jsou i Muzikál aneb Cesty ke štěstí režisérky Slobodanky Radun či Teorie tygra režiséra Radka Bajgara s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou v hlavních rolích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist