Ruskou ekonomiku, která je už dlouho v recesi, čeká další obtížný rok. Předpovídá to tamní ministr financí Anton Siluanov. Ekonomika se do hluboké recese dostala vlivem propadu cen ropy a protiruských sankcí. Právě propad cen ropy a potíže ekonomiky trápí i rubl, který od začátku tohoto týdne nepřetržitě klesá. K americkému dolaru sestoupil ve středu na nové minimum za poslední rok.
"Příští rok nebude snadný," připustil podle agentury AFP Siluanov. "Nejnovější odhady ukazují, že ceny našich hlavních exportních artiklů by mohly být nižší, než se předpokládalo," vysvětlil ministr, jehož citovala agentura AFP.
Ruská ekonomika je závislá na cenách hlavního vývozního zboží, což je zemní plyn a ropa. Vývoz uhlovodíků tvoří více než polovinu příjmů v ruském státní rozpočtu. Ropa ale kvůli celosvětovému převisu nabídky nad poptávkou od poloviny loňského roku zlevňuje. Barel severomořské ropy Brent, která je považována za globální měřítko, stojí zhruba 37 dolarů a další typy ropy, včetně té ruské, jsou na tom podobně. Rusko v odhadech na příští rok počítá s cenou 50 dolarů za barel.
Vláda v Moskvě již přistoupila k výraznému snižování počtu zaměstnanců ve státní správě a ve zdravotnictví, aby mohla pokračovat v podpoře automobilového průmyslu, bankovnictví a dalších sektorů, které se dostaly do problémů následkem levné ropy i dopadu mezinárodních sankcí, uvalených na Rusko kvůli jeho politice vůči Ukrajině.
Ruská ekonomika klesne letos podle zatím posledních odhadů o 3,7 procenta. Na příští rok již Moskva počítá s mírným růstem, který by mohl činit 0,7 procenta. Pokud ale ceny ropy zůstanou po celý rok v blízkosti 40 dolarů, klesne ekonomika podle odhadů ruské centrální banky více než o dvě procenta.
Siluanov odhadl, že cena ropy by se příští rok mohla pohybovat v průměru kolem 40 dolarů za barel. Uvedl také, že Rusko podniklo kroky ke "konsolidaci výdajů" a privatizaci. Do rozpočtu by tato opatření měla být zapracována začátkem příštího roku.
Propad světových cen ropy a potíže ruské ekonomiky doléhají také na ruskou měnu. Rubl, který před koncem loňského roku přišel v relativně krátké době asi o 40 procent hodnoty vůči dolaru, je teď zhruba o pětinu níže než před rokem. K dolaru dnes ruská měna ztrácela více než jedno procento a pohybovala se kolem 73,20 RUB za dolar. To je nejnižší hodnota za poslední rok.
Ruský prezident Vladimir Putin v polovině tohoto měsíce potíže domácí ekonomiky připustil, včetně zmíněného poklesu hrubého domácího produktu, poklesu příjmů obyvatelstva či nižších investic. Vrchol krize má podle něj ale ruská ekonomika již za sebou.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Ekonomy, které oslovila agentura Bloomberg, Putinův způsob zvládání hospodářské krize příliš nepřesvědčil. Nejnižší možnou známku, totiž "F", mu vystavilo 27 procent z 22 oslovených expertů. Další dvě nejnižší známky mu dalo 50 procent oslovených expertů. Nejlepší hodnocení, tedy "A", Putin dostal od jediného z nich. Ruské ministerstvo financí hodnotila většina oslovených známkou "B". To je nejčastější známka udělovaná ruskému ministerstvu financí, informoval Bloomberg.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist