Zakladatel společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič po patnácti letech znovu plně ovládne svou internetovou firmu. Ta se dohodla na tom, že odkoupí od minoritních akcionářů Tiger Holding Four a Miura International zpět 30procentní podíl. Po patnácti letech tak Seznam.cz přestává mít minoritní zahraniční akcionáře.

Cena zveřejněna nebyla, podle hrubých odhadů by se měla pohybovat v jednotkách miliard korun.

K podpisu dohody došlo ve středu na mimořádné valné hromadě společnosti Seznam.cz. "Stalo se tak poté, co oba investoři odkup podílů nabídli," uvedla tisková mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

"Jsem rád, že se majoritní vlastník Ivo Lukačovič s investory dohodl a naše valná hromada včera transakci odsouhlasila," okomentoval odkup akcií generální ředitel Seznam.cz Pavel Zima. Lukačovič tak získá stoprocentní podíl ve firmě. Celkové jmění Lukačoviče odhaduje časopis Forbes na 8,5 miliardy korun.

Společnosti Tiger Holding Four a Miura International vlastnily třicetiprocentní podíl v Seznamu od roku 2007. Koupily jej od investiční skupiny Lycos Europe, která fúzovala se švédskou Spray Ventures, původním investorem z roku 2000.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Zatímco v roce 2000 přinesl prodej minoritního podílu peníze na zrychlení technologického rozvoje, patnáct let poté ukazuje jeho zpětným odkupem Seznam.cz svoji sílu, stabilitu a nezávislost," uvedl šéf Seznamu Zima.

V polovině loňského roku Seznam evidoval 6,8 milionu uživatelů. Firma v roce 2014 zvýšila tržby o 7,5 procenta na 3,13 miliardy korun. Zisk před zdaněním se zvýšil z předchozích 930 milionů na 1,14 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist