Ceny ropy na světových trzích ve čtvrtek pokračují v hlubokém propadu, severomořský Brent v průběhu obchodování v Asii odepsal více než pět procent a dostal se na 32,16 dolaru za barel. To je nejnižší cena od dubna 2004. Ceny tlačí dolů přetrvávající převis nabídky nad poptávkou a rovněž turbulence na finančních trzích zejména v Asii, kde prudce klesají ceny čínských akcií.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila také o více než pět procent a dostala se na 32,10 USD za barel. To je nejnižší cena od prosince 2003. Za poklesem jsou podle analytiků především rostoucí zásoby ropných produktů ve Spojených státech.

"Všichni těží ropu na maximum a existují obavy z přeplnění kapacit," říká Anatoly Stolbov, hlavní analytik společnosti Virtuse Energy. "Svou roli hraje i cenová válka a rvačka o tržní podíl," dodává s tím, že ceny nestouply ani kvůli aktuálním sporům mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Hlavní index čínských akcií CSI 300 ve čtvrtek asi čtvrt hodiny po začátku seance odepsal více než sedm procent, takže obchodování bylo automaticky po zbytek dne zastaveno. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu. Čínský jüan se pak vůči dolaru propadl nejníže od února 2011. Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech. 

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu v USA minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů. To představuje nejvýraznější nárůst od roku 1993.

Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku již od června 2014 klesly zhruba o 70 procent. To způsobuje velké problémy nejen ropným společnostem samotným, ale i zemím, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje této strategické suroviny.

Nepadají ale jen ceny ropy. Dolů jdou i ceny uhlí, plynu a v návaznosti na to i elektřiny. "Ceny uhlí šly jen od počátku roku dolů o deset procent, o tolik klesly i ceny plynu od počátku prosince," říká Stolbov.

Elektřina s dodávkou na další kalendářní rok se tak vůbec poprvé propadla pod 26 euro za megawatthodinu. Včera uzavírala na Pražské energetické burze na 25,95 eur/MWh, na německé burze EEX se prodává za 25,51 eur/MWh.