Světové ceny ropy zahájily nový rok výrazným růstem kvůli napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Severomořská ropa Brent v úvodu pondělního obchodování zdražila o více než dolar za barel, později však o většinu zisků přišla kvůli propadu čínských akcií.

Kolem 8:45 SEČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 20 centů na 37,48 dolaru za barel. Předtím se vyšplhala až na 38,50 dolaru za barel, napsala agentura Reuters.

Saúdská Arábie v neděli přerušila diplomatické styky s Íránem. Reagovala tak na útok davu íránských demonstrantů na areál saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu.

Diplomatické roztržce mezi dvěma předními těžaři ropy předcházela poprava šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala bouřlivé protesty.

"Zvýšené geopolitické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo hned při otevření trhu ke zvýšení cen ropy," uvedla makléřská společnost Phillip Futures.

Později však velkou část tohoto nárůstu cen smazaly obavy ohledně zpomalování hospodářského růstu v Asii.

Zpráva o pokračujícím poklesu aktivity čínského zpracovatelského průmyslu vedla k sedmiprocentnímu propadu čínských akcií. To si vynutilo předčasné ukončení dnešního obchodování na čínských akciových trzích.