Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 14,3 miliardy korun – ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku byl o čtyři miliardy vyšší. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. V číslech se příznivě projevil růst obchodu s dopravními prostředky či nižší schodek obchodu s minerálními palivy.

Vývoz tuzemských firem v národním pojetí stoupl meziročně o 8,1 procenta na 297,3 miliardy, dovoz se zvýšil o 6,9 procenta na 283 miliard korun.

"Saldo zahraničního obchodu se státy EU skončilo přebytkem 60,4 miliardy korun, a bylo tak meziročně o 12,5 miliardy korun vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 7,4 miliardy korun na 43,7 miliardy korun," uvedli statistici.

Podle analytiků překonaly výsledky zahraničního obchodu očekávání trhu. Od října český zahraniční obchod již nevykazuje zvýšenou dovozní aktivitu a tempo exportu překonává tempo dovozu. "K této změně svým dílem přispívá z jedné strany solidní stav českého průmyslu, který spolu s oslabenou korunou a zlepšujícím se podnikatelským sentimentem podporuje tempo exportu, a na druhé straně další zlevnění energetických surovin zbrzďuje tempo dovozu," uvedla Daniela Milučká z Raiffeisenbank.

"K nárůstu přebytku obchodní bilance výrazně pomohla levná ropa. Dovoz ropy totiž klesl naturálně o 11,2 procenta, ale hodnotově o celých 47,8 procenta," dodala ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová.

Export v národním pojetí stoupl meziročně o 8,1 procenta na 297,3 miliardy, dovoz se zvýšil o 6,9 procenta na 283 miliard korun. Podle Šichtařové čísla jen potvrzují pokračující nárůst poptávky v ČR i v zahraničí. Tam dál panuje zájem o české výrobky, česká auta v zahraničí dál nacházejí nové majitele.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Výsledek zahraničního obchodu příznivě ovlivnil zejména meziroční pokles schodku bilance minerálních paliv o šest miliard korun. Pomohl také růst přebytku obchodu s polotovary a materiály o 0,8 miliardy korun a se stroji a dopravními prostředky o 0,7 miliardy korun. Nepříznivý vliv mělo prohloubení deficitu bilance chemických výrobků o 3,4 miliardy korun či pokles kladného salda obchodu se surovinami o 0,3 miliardy a nápoji a tabákem o 0,2 miliardy korun.

Od začátku roku do konce listopadu dosáhl přebytek obchodní bilance 150,9 miliardy korun, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,8 miliardy korun. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 6,8 procenta a dovoz o 7,2 procenta.