Cenným papírům na obou březích Atlantského oceánu se v pátek nedařilo. Evropské akcie pokračovaly ve výrazném propadu a jejich širší index ztratil zhruba tři procenta. Také americké akcie zahájily obchodování prudkým poklesem. Trhy sráží zejména pokračující pokles cen ropy a také propad akcií firem, které se zabývají těžbou dalších komodit.

Evropský index FTSEurofirst 300 odepisoval skoro tři procenta a nacházel se blízko hranice 1297 bodů. Oslabovat přitom začal už ráno, kdy spadl na nejnižší hodnotu za více než rok. Za celý týden tak zřejmě vykáže už třetí týdenní ztrátu v řadě.

Americký Dow Jonesův index krátce po otevření trhu ztrácel přes dvě procenta, a pohyboval se tak pod hranicí 16 000 bodů. Více než dvouprocentní ztrátu vykazoval také širší index S&P 500 a index technologického trhu Nasdaq Composite. Ten se dostal na nejnižší úroveň od loňského srpna.

Světové ceny ropy v pátek opět sestoupily pod 30 dolarů za barel na nová minima za 12 let. Trh tentokrát srážely vyhlídky na brzké zrušení sankcí proti Íránu, což povede k růstu íránského vývozu ropy a dalšímu zahlcení světového trhu. To vedlo k výraznému oslabení akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil i jejího konkurenta Chevron. 

Akcie další nadnárodní těžařské firmy BHP Billiton ztrácely zhruba devět procent. Firma v pátek uvedla, že kvůli citelnému propadu cen ropy odepíše z investic do těžby ropy z břidlicových ložisek v USA částku 7,2 miliardy dolarů. To posílilo očekávání, že firma bude muset poprvé po více než 25 letech snížit dividendu.

Dolů zamířily také akcie dalších těžařských firem, jako je například Rio Tinto, Glencore nebo Antofagasta. Cena mědi tento týden sestoupila na nové minimum za šest a půl roku a čeká ji zřejmě druhý ztrátový týden v řadě.

Klesly však například také akcie výrobce čipů Intel, neboť čtvrtletní výsledky podniku v některých ohledech zaostaly za očekáváním analytiků.

Náladu na akciových trzích ale negativně ovlivnily rovněž nepříznivé údaje o americké ekonomice. Maloobchodní tržby v USA v prosinci podle vládních údajů překvapivě klesly o 0,1 procenta po listopadovém nárůstu o 0,4 procenta. Nečekaně výrazně za prosinec v USA klesla také průmyslová výroba.