Největší tuzemský prodejce hudebních nosičů Bontonland zaznamenal v loňském roce prodej téměř 30 tisíc vinylových desek. Znamená to meziroční nárůst o 50 procent. Trend postupného zvyšování prodejů vinylových desek je na hudebním trhu viditelný už několik let. Za společnost Bontonland o tom informovala Šárka Kuželová.
"Jedná se pouze o nově vydávané vinylové desky, v žádném případě nejde o bazarový prodej," uvedl majitel společnosti Lešek Wronka.
Firma Bontonland, která v současné době provozuje 15 kamenných prodejen a internetový obchod, zaznamenala i zvýšení prodeje CD o dvě procenta. Naopak trvá pokles prodejů DVD a Blue-ray nosičů, který proti roku 2014 klesl přibližně o 15 procent.
Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že zájem o digitální prodej hudby a vinylové desky v posledních letech roste u prodejců v celé České republice, mezi které patří například pražský obchod Radost FX, prodejna Supraphonu a další kamenné i internetové obchody. Příjmy z prodeje nahrávek členských firem Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se v roce 2014 podle ČSÚ meziročně zvýšily o sedm procent na 283 milionů korun, údaj zahrnuje fyzické i digitální prodeje. Samotné digitální prodeje vyskočily v porovnání s rokem 2013 o 46 procent a jejich podíl na celkových prodejích tvoří 36 procent.
Vydavatelé hudebních nahrávek se v nízkých nákladech vrací k "černým" deskám, přestože se z pohledu trhu jedná o okrajovou záležitost. Zatímco jejich prodej v minulých letech statistiky vůbec neregistrovaly, za rok 2014 již zaznamenaly prodej 36 tisíc vinylových nahrávek. Příznivci "elpíček" oceňují jejich "nesterilní" zvuk a velkou plochu obalu, která umožňuje kvalitní grafické ztvárnění. "Je za tím i určitý návrat ke klasickému rituálu vkládání desky do gramofonu, který navozuje více romantiky než streamování nebo přehrávání na smartphonu," podotkl Wronka.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Ke konci loňského roku na vinylu vyšel například výběr hitů skupiny Kabát Suma Sumárum, kompilace Poločas skupiny Kryštof, novinkové album Fiat Lux kapely Stromboli, výběr Karla Plíhala Skříň s beduíny, studiová novinka Sex or Sport? Never! skupiny Monkey Business nebo dvě dlouhohrající desky s výběrem písní Petra Hapky napsaných ve spolupráci s textařem Michalem Horáčkem.
Problémem vinylů je jejich vysoká cena, která se pohybuje kolem 500 korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist