Americký Google platí Applu podíl z příjmů, které přináší reklama zobrazovaná na jeho zařízeních. Tím si zajišťuje, aby jeho vyhledávání bylo předinstalované v iPhonech. Konkrétně v roce 2014 za to Google Applu vyplatil miliardu dolarů. Vyplývá to z přepisu zdánlivě nesouvisejícího soudního jednání, o kterém informovala agentura Bloomberg.

O tom, že internetová firma výrobci chytrých telefonů platí, se sice vědělo, ale detaily obchodních vztahů byly vždy dobře střeženým tajemstvím. Podmínky spolupráce se však dostaly na přetřes při soudním jednání minulý týden, kdy je zveřejnil právník společnosti Oracle, která se s Googlem soudí již několik let.

Bloomberg navíc cituje jednoho ze svědků, který prohlásil, že podíl vyplácených tržeb měl činit "v jeden moment až 34 procent". Google ani Apple údaje nekomentovaly. Obě firmy však požádaly, aby byl spis z jednání zapečetěn, jelikož se podle nich jedná o velmi citlivé obchodní informace. Podle agentury z on-line archivu soudu informace později opravdu zmizely.

Firma Oracle napadla v roce 2010 Google u soudu za to, že internetová společnost využila její software pro vývoj operačního systému Android, aniž by za jeho využití zaplatila. Oracle tak požaduje odškodnění. Ve svých požadavcích postupně zohlednil i nové verze operačního systému a po Googlu tak chce až miliardu dolarů.

V souvislosti s tím právníci Oraclu zveřejnili další finanční údaje, které Google nikdy nepublikoval. Od svého spuštění v roce 2008 podle nich operační systém Android přinesl firmě tržby zhruba 31 miliard dolarů se ziskem 22 miliard.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist