Rok 2015 se pro největší tuzemskou petrochemickou skupinu Unipetrol zapíše jako jeden z nejpřekvapivějších. Na jednu stranu v srpnu zažila jednu z největších havárií v historii, když jí vybuchla chemička u Litvínova. Na druhou stranu se petrochemický holding může pochlubit nejlepšími výsledky v dějinách své existence.

Za celý loňský rok tak skupina vykázala čistý zisk 7,036 miliardy korun. Před dvěma roky byla přitom ve ztrátě 556 milionů korun. Tu skupina generovala každoročně od roku 2011. Tržby Unipetrolu poklesly meziročně o 12 procent na 108,9 miliardy korun, provozní zisk před zdaněním činil 10,87 miliardy korun.

Za těmito čísly jsou loňské rekordně vysoké petrochemické i rafinerské marže, které vyhnala nahoru nízká cena ropy - hlavního rafinerského vstupu - na světových trzích. Zatímco dnes se cena za barel pohybuje kolem 35 dolarů, před rokem to byl téměř dvojnásobek.

"Za rok 2015 společnost Unipetrol dosáhla mimořádného provozního zisku na úrovni téměř 11 miliard korun. Podařilo se nám využít příznivého makro prostředí, především velmi dobrých rafinerských i petrochemických marží," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

Unipetrolu i jeho mateřské společnosti - polskému koncernu PKN Orlen pomáhá hlavně to, že cena výsledných produktů, hlavně plastů, nepoklesla tolik jako cena ropy.

"Výsledek je malinko horší, než byly naše optimistické odhady, nicméně meziročně jsou to naprosto skvělé výsledky: provozní zisk 11 miliard korun, čistý zisk sedm miliard a šest miliard na účtech v hotovosti. Navíc žádný dluh," neskrývá potěšení energetický analytik skupiny J&T Michal Šnobr, který je zároveň minoritním akcionářem skupiny ČEZ.

Provozní výsledky za loňský rok přitom výrazně ovlivnil srpnový požár etylenové jednotky v Záluží. Po několikadenním požáru stála celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinerie.

"Skupina předpokládá, že by měla mít nárok získat zpět náklady na opravu škody na majetku v odhadované výši přibližně 4,1 miliardy korun, ušlý obchodní zisk v roce 2015 v odhadované výši přibližně 2,4 miliardy a ostatní provozní náklady vzniklé v souvislosti s požárem ve výši přibližně 156 milionů korun," uvádí firma v prohlášení. K obnovení etylenové jednotky v Záluží by podle Unipetrolu mělo naplno dojít v říjnu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Do výsledků se tak nezapočítalo 2,4 miliardy korun jako ušlý zisk z provozu kvůli havárii. Protože je Unipetrol vůči haváriím velmi dobře pojištěn, měla by mu tato částka od pojistitele přistát na účtech v průběhu roku.

Z důvodů rekordních loňských výsledků se tak očekává, že Unipetrol vyplatí dividendu ze zisku, což se nestalo od roku 2007, kdy se petrochemická skupina dostala do krize. Tento záměr potvrdil v nedávném rozhovoru pro HN šéf strategie PKN Orlen Andrzej Kozlowski.

Skupina však neočekává, že tak vysoké petrochemické marže budou trvat i letos. "Rekordní marže, které zažíváme letos, nebudou trvat věčně. Očekáváme, že příští rok dojde k jejich poklesu," hodnotí Kozlowski.

V posledních třech měsících roku firma vykázala čistý zisk 182 milionů korun a tržby necelých 23 miliard korun. Výsledky byly ovlivněny právě omezenou výrobní kapacitou litvínovské rafinérie a zejména pak významným poklesem petrochemické výroby a prodejních objemů petrochemických produktů.

Tržby PKN Orlen klesly o pětinu

Majitel Unipetrolu, největší polská ropná společnost PKN Orlen, se za celý rok 2015 přehoupl do čistého zisku 1,05 miliardy zlotých (6,3 miliardy korun) ze ztráty 4,7 miliardy zlotých v předešlém roce.

V posledním čtvrtletí ale vykázal ztrátu kvůli přehodnocování aktiv v situaci padajících cen ropy. Plyne to z výsledků, které ve čtvrtek firma zveřejnila na své webové stránce.

Tržby PKN Orlen loni kvůli propadu cen klesly o více než 20 procent na 60,5 miliardy zlotých. Provozní zisk před zahrnutím daní, úroků, odpisů a amortizace (EBITDA) vzrostl více než čtyřnásobně na 2,9 miliardy zlotých.

V posledním čtvrtletí roku utrpěla PKN Orlen čistou ztrátu 81 milionů zlotých proti výpadku 1,2 miliardy zlotých o rok dříve. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru zisk 134 milionů zlotých. Očekávání měla velmi široký rozptyl a největší vliv na ně měly rozdílné odpisů hodnoty aktiv a přehodnocení ropných zásob. V posledních třech měsících roku tyto vlivy částečně zmírnily zvýšené rafinérské marže.