Ztrátový japonský výrobce elektroniky Sharp Corp. si vybral jako prioritní nabídku pro další jednání o svém převzetí nabídku od tchajwanské firmy Foxconn. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Pokud Foxconn, známý také jako Hon Hai Precision Industry, se svou nabídkou uspěje, bude se jednat o největší zahraniční akvizici v japonském technologickém sektoru.

Foxconn podle zdrojů nabídl Sharpu investici 700 miliard jenů (144,3 miliardy korun). To je více než dvojnásobek částky, kterou navrhuje japonský fond podporovaný státem Innovation Network Corp of Japan (INCJ). Rozhodnutí o budoucnosti Sharpu by mohlo podle zdrojů padnout do konce tohoto měsíce.

Generální ředitel Sharpu Kozo Takahaši potvrdil, že firma se zaměřila na jednání s Foxconnem. Odmítl však, že by nabídka od Foxconnu byla označena za prioritní.

Převzetí Foxconnem, který je smluvním výrobcem různých elektronických produktů, jako chytrých telefonů a televizorů, by výrazně rozšířilo prodejní možnosti pro obrazovky z tekutých krystalů (LCD) vyráběné Sharpem. Výroba obrazovek Sharpu se potýká s obrovskými ztrátami, přestože za poslední čtyři roky obdržela firma dvě velké záchranné pomoci od bank.

Sharp ve čtvrtek oznámil, že za tři čtvrtletí svého fiskálního roku, tedy devět měsíců do konce prosince, prohloubil ztrátu na 108 miliard jenů (22,3 miliardy korun) ze sedmi miliard jenů ve stejném období předchozího roku. Za poslední rok tržní kapitalizace firmy klesla o 35 procent na 2,4 miliardy USD (58 miliard korun) a její dluh činí 4,4 miliardy USD (106,4 miliardy korun).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, vyrábí například většinu chytrých telefonů iPhone americké společnosti Apple. Výrobní základnu pro Evropu, Blízký východ a Afriku má Foxconn v České republice, kde provozuje závody v Pardubicích a Kutné Hoře.

Sharp se podobně jako ostatní japonští výrobci elektroniky dostal pod tlak kvůli ostré asijské konkurenci. Společnost, která byla průkopníkem televizních technologií, již zrušila tisíce pracovních míst a opustila různé ztrátové aktivity, včetně většiny zahraniční výroby televizorů.