Produktivita v ekonomice Spojených států na konci loňského roku klesla nejhlouběji za téměř dva roky. Čtvrtletní propad završil pátý rok velmi slabého růstu ukazatele, který měří efektivnost práce zaměstnanců a je klíčovou podmínkou zdravého zvyšování mezd a celkové životní úrovně. Vyplývá to z čtvrtečních údajů ministerstva práce USA.

Produktivita, která se měří produkcí zaměstnance na hodinu práce, klesla ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu o tři procenta. Za celý loňský rok se zvýšila jen o 0,6 procenta po přírůstku o 0,7 procenta v roce 2014. Rostoucí produktivita umožňuje podnikům platit vyšší mzdy bez zvyšování cen produkce.

Produktivita v USA zrychlila růst v desetiletí od roku 1995, kdy se v tom podle ekonomů odráželo všeobecné zavádění počítačových technologií. V posledních letech ale tento ukazatel roste podstatně pod průměrem 2,1 procenta posledních 67 let.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Někteří ekonomové to označují za důsledek poklesu podnikatelských investic po poslední ekonomické recesi a za vlády prezidenta Baracka Obamy. Jiní se obávají, že největší světová ekonomika už možná uvázla v dlouhém období slabého hospodářského růstu.

Americká ekonomika v předešlých dvou letech rostla o 2,4 procenta a v letošním roce podle poslední prognózy Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) poroste o 2,7 procenta. V dalších letech ale bude ekonomika zpomalovat a v období 2018–2020 bude její průměrný roční růst činit dvě procenta; to bude o polovinu méně než tříprocentní roční průměr z minulých desetiletí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist