Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Pernod Ricard vzrostl v prvním fiskálním pololetí zisk o devět procent na 909 milionů eur (25,6 miliardy korun). K růstu přispěl vysoký prodej šampaňského a whisky a silná poptávka v USA a na některých rozvíjejících se trzích podpořená poklesem eura vůči dolaru. Pernod Ricard vlastní také českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) a je druhým největším výrobcem lihovin na světě za britskou firmou Diageo.

Příjmy se za šest měsíců do konce prosince zvýšily o šest procent. Vysoký prodej whisky Jameson a šampaňského Perrier-Jouët vyrovnal pokles prodeje vodky Absolut a whisky Chivas Regal Scotch. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů příjmy stouply o čtyři procenta, uvedl list The Wall Street Journal.

Prodej v Evropě se snížil o dvě procenta, na americkém kontinentu se ale naopak zvýšil o čtyři procenta a v Asii a zbytku světa o 14 procent. Firma však varovala, že poptávka v Číně, která dříve bývala hlavním pohonem růstu, zůstává slabá a prodej se zde snížil o dvě procenta. Prodej v Číně klesá od roku 2013, kdy vláda spustila protikorupční kampaň.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist