Operátor Vodafone dal k antimonopolnímu úřadu podnět, aby prošetřil společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin) kvůli možnému zneužívání dominantního postavení na trhu pevného internetu xDSL. Cetin má svou novou velkoobchodní nabídkou porušovat principy hospodářské soutěže a jako dominantní hráč diskriminovat alternativní operátory na trhu. Vodafone to uvedl v tiskové zprávě. CETIN to odmítl s tím, že ke všem subjektům na trhu přistupuje stejně.

V nové velkoobchodní nabídce Cetin zvýšil cenu za zřízení jedné přípojky xDSL z jedné koruny na 1258 korun a zdražil i některé další služby. Podmínky nastavené v nové velkoobchodní nabídce jsou podle Vodafonu výhodné pouze pro operátory s velmi širokou zákaznickou bází, tedy především pro vlastnicky propojenou společnost O2. Vodafone musel zvýšení velkoobchodních cen promítnout do svých koncových cen, a proto od poloviny února zavedl aktivační poplatek pro nové zákazníky xDSL ve stejné výši, jako mu začal účtovat Cetin.

"CETIN přistupuje ke všem svým zákazníkům rovným a férovým způsobem, o čemž mimo jiné svědčí i fakt, že mezi obchodní partnery CETIN přibývají další operátoři. Protože mezi společností CETIN a Vodafone aktuálně probíhají obchodní jednání, která nejsou ukončena, považujeme stížnost za nepřípustný nátlak. Bohužel, vyvolávání obchodních sporů a stížnosti na nejrůznější strany se zdají být v poslední době pilířem obchodní strategie Vodafone," řekla mluvčí CETIN Tereza Gáliková.

"Vodafone o nových podmínkách se společností Cetin aktivně jednal a stále jedná. Obrátili jsme se také na Český telekomunikační úřad, který má za úkol podporovat rozvoj hospodářské soutěže v telekomunikacích. Vzhledem k tomu, že Cetin je dominantním poskytovatelem pevného internetového připojení, ČTÚ by v této věci měl uplatnit cenovou regulaci, a zajistit tak rovný přístup ke službě," uvedl generální ředitel Vodafonu Balesh Sharma.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ČTÚ podle mluvčího Martina Drtiny nyní neeviduje žádný oficiální podnět společnosti Vodafone a není mu ani znám obsah podání k ÚOHS. ČTÚ podle mluvčího i bez výzvy Vodafone velkoobchodní nabídku prověřuje v rámci plnění povinností uložených na základě poslední analýzy trhu. "Pokud by dospěl k závěru, že povinnosti nejsou splněny, je připraven učinit příslušná opatření v rámci své působnosti," dodal.

Vodafone již vůči společnosti O2 ještě před oddělením Cetinu uplatnil náhradu škody ve výši 385 milionů korun, vzniklou v důsledku dosavadního zneužívání dominantního postavení na trhu xDSL. O2 i Cetin ovládá skupina PPF.