Firma Olma, která patří do koncernu Agrofert vlastněného ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), vyhrála zakázku na dodání a tříleté ochraňování 500 tun sušeného mléka pro stát za 31 milionů korun. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Olma se přihlásila jako jediná.

Zakázka byla součástí tendru na celkem 3500 tun sušeného mléka. "Dalších šest částí tendru, do kterých se nikdo nepřihlásil, proto SSHR vypíše do konce března znovu," řekl Linka. Odhadovaná cena celé zakázky byla 220 milionů korun.

Například Madeta se do tendru nepřihlásila, neboť je při současném nastavení pro ní nevýhodný. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého by firma přišla přibližně o sedm milionů korun. "Nastaveným podmínkám SSHR navíc není v mnoha bodech naprosto reálné vyhovět - například po stránce vzorkování či obměny pytlů na sušené mléko. Pokud vláda podmínky změní tak, aby pro nás byly akceptovatelné, je možné, že se do případného dalšího tendru přihlásíme," dodal Teplý.

Správa také uzavřela i další tendr na nákup potravin. Celkem 600 tun mraženého masa dodá státu firma Mrazírny Plzeň - Dýšina. SSHR za to zaplatí 55,7 milionu korun.

"Nákupy sušeného mléka a mraženého masa jsou součástí plánu na navýšení potravinových zásob. Jen letos chceme nakoupit potraviny za 220 milionů korun," dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Stát by měl letos znovu vypsat tendr na obměnu dvou tisíc tun cukru, správa následně připraví zakázku na obměnu dalších minimálně pěti tisíc tun. "Je to zajímavé z toho důvodu, že správa tuto obměnu nerealizovala zhruba za období minulých deseti let," vysvětlil dříve předseda.

Stát také chystá tendry na rýži a luštěniny nebo na sůl. Předseda správy by si přál, aby se do výběrových řízení hlásilo více firem, než kolik se jich hlásilo loni, kdy se některá výběrová řízení musela opakovat. Například do tendru na konzervy se nejdřív nikdo nepřihlásil, při druhém vypsání měla zájem jediná firma.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin v současnosti limity nesplňuje. Jídlo by stačilo na jeden den. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist