Tradiční český výrobce klobouků Tonak loni opět v tržbách překročil hranici 440 milionů korun. Firma vyrobila v Novém Jičíně téměř 410 tisíc plstěných klobouků a polotovarů a její závod ve Strakonicích vyprodukoval přes 1,7 milionu baretů, pletených čepic, fezů a štump. Na veletrzích módy v Brně to řekla prodejní manažerka společnosti Ludmila Kadrnková.

Firma se potýká s pokračující krizí na východních trzích, přesto tržby udržela na srovnatelné úrovni s rokem 2014. Zhruba 90 procent svého zboží vyváží. To se však neprodává jen pod značkou Tonak, ale i v subdodávkách například pro světovou značku Borsalino.

Tonak loni otevřel vlastní značkovou prodejnu v Praze. Na český trh se chce více zaměřovat. "Klobouky prožívají velký comeback v módě. V Česku chceme začít budovat maloobchodní síť," uvedla Kadrnková.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na veletrzích módy v Brně Tonak představuje kolekci na zimní období 2016–2017. "Byla inspirována poznáváním a cestou kolem světa. Jsou tam vlivy z Asie, například Tokia, ze světového centra módy, kterým je New York. Svoje si najdou příznivci elegance i sportovního stylu," uvedla Kadrnková.

Tonak patří mezi největší výrobce klobouků v Evropě. Má dva závody: v Novém Jičíně se vyrábějí plstěné pokrývky, tedy klobouky nebo polotovary na jejich výrobu, a v jihočeských Strakonicích pletené pokrývky, hlavně barety a čepice. Společnost má zhruba 650 zaměstnanců. Majoritním vlastníkem je firma PCTC Invest se sídlem ve Švédsku, které patří 91,74 procenta akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru