Prvním místopředsedou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se stal jeho někdejší spoluzakladatel Ivan Noveský. Předsedkyně Alena Vitásková ho do funkce jmenovala v pátek a pověřila ho řízením provozu a kontroly úřadu. Noveský se na ERÚ vrací po 15 letech, informoval úřad v tiskové zprávě. ERÚ tak má dva místopředsedy, kromě Noveského je řadovou místopředsedkyní pro evropské záležitosti Martina Krčová, uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

"Příchod Ivana Noveského vnímám jako silnou personální posilu poté, co byl úřad v poslední době v nejistotě, jakým způsobem má být řízen," uvedla ke jmenování Vitásková.

Noveský se před založením ERÚ podílel na přípravě energetického zákona. Má za sebou praxi 21 let v energetice, zejména plynárenství, z toho 20 let v řídicích funkcích. Vzdělání má technické a právní, mimo jiné vedl i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle energetického zákona musí mít místopředseda nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci.

V lednu Vitásková odvolala z funkce místopředsedu pro oblast regulace Jana Nehodu, který loni v prosinci v její nepřítomnosti vypsal podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V místopředsednické funkci byla v minulosti na ERÚ i někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, na starost měla legislativně správní oblast. Vitásková Veseckou jmenovala v listopadu 2014 a podle policistů se tím dopustila zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Policie vyčíslila škodu na víc než milion korun. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.