Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v únoru zhoršily. Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) klesl z lednových 56,9 bodu na únorových 55,5 bodu. Index tak v únoru klesl poprvé od loňského října, ale stále signalizuje celkově výrazný růst, uvedla společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.
"Obecně však podmínky ve zpracovatelském průmyslu zůstaly příznivé a dále se zlepšovaly. Ceny vstupů klesly nejsilněji od července 2009, což vedlo i ke snížení cen výstupu výrobců," komentoval hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
"Růst v české výrobě byl v únoru stále silnější než v eurozóně, i přestože český PMI poklesl na minimum za tři měsíce. Aktuální data tedy naznačují, že neočekávané oslabení v oficiálních číslech za průmyslovou výrobu v prosinci bude jen dočasné, ovšem dlouhodobější výhled bude přímo spojený s vývojem v dalších ekonomikách v Evropě i ve světě," uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.
Objem nových zakázek rostl v únoru 33. měsíc v řadě. Firmy v únoru dále více nakupovaly, aby stačily pokrýt vyšší pracovní zátěž a připravily se na nové projekty. O tom, že podnikatelské podmínky ve výrobě jsou v zásadě pevné, svědčilo podle Markit i další výrazné zvýšení zaměstnanosti. To přitom trvá již 34 měsíců.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist