Je první březnový podvečer a v jedné ze školicích místností vysoké budovy Tieto Towers v centru Ostravy se sešla dámská společnost. "Kdo tu má něco společného s IT?" ptá se koučka Alena asi dvacítky žen před sebou. Zvednou se tři ruce. Ostatní účastnice přišly na bezplatný kurz programování v jazyce Java ze zvědavosti a s nadějí, že by jim nová dovednost mohla pomoci v kariéře.

Kurzy ve finské IT společnosti Tieto, která v Ostravě zaměstnává přes dva tisíce lidí, pořádá její zaměstnankyně Karolína Grudzińska pod hlavičkou mezinárodní organizace Geek Girls Carrots. Školení je zdarma a jeho cílem je přilákat Češky do oboru, který prozatím patří hlavně mužům.

Geek Girls Carrots mají i svůj český protějšek s názvem Czechitas. A podobných aktivit je v tuzemsku stále víc.

Z kurzu rovnou do práce

"Vystudovala jsem ekonomku, chvilku jsem pracovala na finančním úřadě, ale teď už jsem dva měsíce nezaměstnaná," vypráví osmadvacetiletá Gabriela, jedna z účastnic ostravského kurzu.

Vedle ní sedí o deset let starší lektorka cizích jazyků Kateřina, kterou oblast IT dlouhodobě zajímá. "Uvidíme, co kurz přinese. Možná mě to posune do jiného oboru nebo to zkombinuji s tím stávajícím," říká.

Firma Tieto, jejíž domovská země je mimochodem světovým šampionem v rovných příležitostech obou pohlaví, poskytla pro celý desetitýdenní kurz prostory i finance. Náklady však nejsou vysoké, protože organizátorky, kouč i mentoři pracují dobrovolně. Na školení si firma zároveň vyhlíží nové zaměstnance, v zásadě je připravena jeho úspěšným absolventkám nabídnout smlouvu na juniorní pozici. 

"Snažíme se podporováním kurzů otevřít náš obor co největšímu množství lidí. Aktuálně máme otevřených asi sto pozic a zrovna programovací jazyk Java je hodně žádaný," vysvětluje Zuzana Mánková z Tieta. Podle ní příliš nezáleží na tom, jaký obor uchazeč o práci ve firmě vystudoval. "Pro nás jsou podstatnější schopnosti. Tituly ve firmě ani nepoužíváme," vysvětluje.

Ostatně po programátorech je všeobecně na trhu práce velká poptávka a neklesá ani v ekonomicky složitějších časech. 

Organizátorka kurzu Grudzińska doplňuje, že motivací programovacích aktivistek je i mít ve svých kancelářích více žen. "Podobné workshopy pořádáme už tři roky. Kromě Tieta spolupracujeme i s dalšími firmami," vysvětluje.

Česko v evropském průměru

V Česku vlnu lákání žen do IT odstartovala Dita Přikrylová se svým hnutím Czechitas. Projekt se za tři roky fungování z hnutí přeměnil na plně rozvinutý byznysmodel. Svou zakladatelku už zaměstnává na plný úvazek a ta se s ním chystá i za české hranice. Organizace kurzy pro programátorky pořádá podle poptávky firem, a pokud nesežene sponzora, ženy si kurz platí.

"Zájem lineárně roste. Průměrně máme troj- až čtyřnásobný počet přihlášek na jakoukoliv aktivitu, kterou vyrobíme," vypočítává Přikrylová. Upozorňuje ale, že vychovat hotovou programátorku trvá.

"Ne každá holka u nás vydrží. Důležité je samostudium, jemuž je potřeba podřídit volnočasové priority," dodává.

Ženy mají v oboru programování co prolamovat. IT pozice v Česku obsazují ženy jen z deseti procent. Evropské statistiky počítají mezi IT pracovníky méně profesí a poměr žen v Česku v nich vychází na necelých 20 procent, přičemž celoevropský průměr je 18 procent. Ale například český internetový gigant Seznam.cz v IT zaměstnává pouze 1,5 procenta žen.

"Nevnímáme to jako zásadní problém, ale větší diverzitu v IT týmech bychom uvítali," říká personální ředitelka Seznamu Helena Kuklíková. Ženy v jednom z těchto týmů tvoří komunitu Scrumladies, která také spolupracuje s Czechitasem. "Věřím, že různorodost postupem času přijde s novou generací žen, které dnes nastupují na střední a vysoké školy," dodává Kuklíková.

Fakulty stále bez žen 

České školství ale podle statistik v nejbližších letech nedodá firmám novou generaci žen programátorek. Na velkých fakultách s technickým zaměřením se situace příliš neliší od trhu práce a poměr žen se pohybuje spíše v řádu jednotek. A roste jen pomalu.

Na Fakultě informačních technologií VUT v Brně je jen 8,3 procenta žen, ačkoliv se dnes hlásí i dvojnásobně více uchazeček než před pěti lety.

Lepší je situace na Masarykově univerzitě, kde Fakultu informatiky tvoří necelých 16 procent studentek a poměr mírně roste.

"Fakulta se dlouhodobě snaží zdůrazňovat, že příležitosti v této disciplíně jsou otevřené pro ženy stejně jako pro muže. Je však pravda, že genderové stereotypy vzhledem k disciplínám s vyšším podílem exaktního myšlení, respektive matematiky, na nižších stupních vzdělávání nám to moc neusnadňují," vysvětluje děkan brněnské fakulty informatiky Jiří Zlatuška. Na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze aktuálně studuje 11 procent žen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist