Britská libra ve čtvrtek zakončila březen poklesem a za celé první čtvrtletí zaznamenala největší ztráty vůči koši měn předních obchodních partnerů Británie od konce roku 2008. Britskou měnu zasáhl neklid na světových finančních trzích a obavy z možného vystoupení Británie z Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Libra k euru ve čtvrtek zaznamenala pokles o 0,5 procenta na 0,793 GBP, přestože britská ekonomika rostla podle čtvrtečních údajů loni rychleji, než se původně odhadovalo.

Na obchodně vážené bázi, která ukazuje hodnotu libry ke koši měn hlavních obchodních partnerů země, ve čtvrtek britská měna klesla o zhruba 0,33 procenta. Od ledna ztratila 6,3 procenta, což je nejhorší výsledek od čtvrtého čtvrtletí 2008.

Britové budou o setrvání své země v EU hlasovat v referendu 23. června. Vyhlídky na odchod britské ekonomiky z EU ale vyvolávají od začátku roku na trzích stále větší nervozitu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Investoři se obávají, že takzvaný brexit by ohrozil tok zahraničních investic do Británie. Země tyto peníze potřebuje na financování schodku běžného účtu, který patří k nejvyšším ve vyspělém světě. V posledním čtvrtletí loňského roku stoupl tento schodek na sedm procent hrubého domácího produktu.

Nejistý výsledek referenda spolu s pomalu rostoucími mzdami zastřelo vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb britskou centrální bankou, což také přispělo k poklesu libry.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru