Společnost Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta, která vyrábí autobusy, za loňský rok vykázala tržby 17,14 miliardy korun, což je nárůst o 16 procent. Zisk po zdanění meziročně vzrostl o 34 procent na 1,66 miliardy korun. Informovala o tom mluvčí firmy Katarína Kutlíková. Výsledky odpovídají rekordní výrobě.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Závod loni vyrobil 3728 autobusů, což přesahuje předloňskou produkci o více než 400 kusů. Nejprodávanějším typem autobusu byl Crossway, který se vyrábí od roku 2005. Loni se nejvíc vyráběl typ Crossway Pop, který slouží jako školní autobus.

Největšími exportními trhy loni byly Francie, Německo, Itálie, Slovensko a Ázerbájdžán. Podíl exportu na prodaných vozech činil 93 procent. V Česku firma dodala autobusy například dopravním podnikům v Brně a Ústí nad Labem nebo ČAD Blansko.

Společnost i nadále očekává růst. Ve svém vysokomýtském závodě plánuje výrazně zvýšit kapacitu výroby. Vybuduje novou výrobní halu, v níž bude umístěna mimo jiné další lakovna a svařovna. Lakovna umožní růst ze stávajících 3225 skeletů ročně na 5050, tedy o více než 50 procent.

Firma zaměstnává více než 3100 lidí a dalších přibližně 1700 pracovních míst vytváří u subdodavatelů. Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem Iveco Bus, který patří skupině CNH Industrial. Iveco Bus zaměstnává více než 5000 lidí a druhý výrobní závod provozuje v Annonay ve Francii.

Podnik loni oslavil 120 let existence. Firma, kterou založil Josef Sodomka, se původně zaměřovala na kočáry, od roku 1925 vyráběla karoserie. Výrobou autobusů se začala zabývat v druhé polovině 40. let minulého století. Do roku 2007 se firma jmenovala Karosa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist