Z největšího farmaceutického obchodu v historii sešlo. Americká společnost Pfizer se rozhodla odstoupit od už uzavřené dohody s výrobcem botoxu Allergan, sídlícím v Irsku.

Transakce měla vést ke vzniku vůbec největší farmaceutické společnosti na světě. Současně by Pfizeru, který se proslavil coby výrobce viagry, umožnila přesunout své sídlo do Dublinu a snížit tím jeho daňovou zátěž. 

A co stojí za krachem transakce v celkovém objemu 160 miliard dolarů? Jsou to hlavně poslední kroky americké vlády. Ta se rozhodla zasáhnout proti firmám, které prchají z USA, aby si snížily daňové zátěže.

Musíme odstoupit

Americká farmaceutická společnost Pfizer už několik měsíců hledala vhodnou firmu, kterou by mohla převzít. Pfizer se potýká se stagnací – může za to takzvaný pád z "patentového útesu". To v praxi znamená, že klíčové přípravky z výrobních linek Pfizeru už v posledních letech ztratily patentovou ochranu a nahradila je generika, tedy levnější kopie originálních léků.

Podnik tak například v roce 2011 "přišel" o jeden z nejvýdělečnějších léků v historii, a sice Lipitor, který se používá na snížení vysokého krevního tlaku.

I proto se Pfizer rozhlížel po farmaceutických podnicích, které by mu zajistily přísun nových léků, jež se podobné patentové ochraně těší. Předloni se několik měsíců ucházel o britsko-švédskou společnost AstraZeneca. Z této transakce ale nakonec sešlo.

Nyní zkrachovala i dohoda s výrobcem botoxu Allergan. Tomu navíc musí kvůli "vycouvání" z dohody zaplatit 150 milionů dolarů, tedy v přepočtu 3,6 miliardy korun.

Je to předvolební téma

Americký prezident Barack Obama si může připsat významné vítězství. Už několik měsíců silně kritizoval americké společnosti, které se přestěhováním oficiálního sídla do zahraničí pokouší snížit svoji daňovou zátěž. 

Vůbec nejčastěji se americké podniky poohlíží po společnostech v Irsku. Zatímco v USA firemní daně dosahují na 35 procent, v Irsku je to 12,5 procenta.

Proto Obamova administrativa připravila už několik opatření, která jim mají takový postup značně zkomplikovat a omezit. Americké ministerstvo financí v pondělí představilo nové kroky proti "inverzi"– tak se označuje praxe, kdy americký podnik převezme menšího konkurenta, aby mohl své "daňové" sídlo přesunout do zahraničí.

Nově se například nesmí zapojit do inverze, pokud už tak učinil v posledních 36 měsících.

A to je přesně případ společnosti Allergan. Ta se oficiálně přestěhovala do Irska teprve nedávno.

Agentura Reuters k tomu napsala, že Pfizer dokonce studoval možnost, jak obejít i tento poslední krok Obamovy administrativy. Vedení farmaceutického podniku má ale obavu, že by vláda opět připravila další, tedy nové kroky, které by jim znemožnily přesunout sídlo do Irska.

Podle expertů je možné, že i další americké firmy odstoupí od podobných transakcí, a budou tak následovat příklad Pfizeru. Jednat by se mohlo o podniky, které ještě fúzi nedotáhly do konce. Konkrétně je to třeba výrobce komponentů do aut Johnson Controls, který se hodlá sloučit s irskou Tyco International.

Vycouvat by ještě mohla také "odpadová" Waste Connections, která se hodlá spojit s kanadskou Progressive Waste Solutions, nebo například výzkumná společnost IHS, jež nedávno získala londýnskou společnost Markit, vypočítává agentura Reuters.

Z "inverzí" se stalo jedno z významných témat předvolební kampaně v USA. Proti nim vystupují jak kandidáti z řad demokratů jako Hillary Clintonová nebo Bernie Sanders, tak kandidát za republikány Donald Trump.