Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr financí George Osborne.
Jestliže země vystoupí z EU, zmenší se její ekonomika do roku 2030 o šest procent, než kdyby zůstala součástí osmadvacítky, upozornil také.
Ztráty pro britskou ekonomiku by v případě takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, odpovídaly do roku 2030 zhruba 4300 liber (145 900 korun) na domácnost ročně, napsal ministr ve sloupku pro pondělní vydání britského deníku The Times. Výsledek hlasování ve prospěch odchodu z EU by britskou ekonomiku kvůli menšímu zahraničnímu obchodu a investicím zasáhl trvale, míní také Osborne.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
V Británii začala v pátek oficiální kampaň před referendem o setrvání země v Evropské unii, které bude 23. června. Výsledek referenda je podle průzkumů stále nejasný. Sázkové kanceláře ale předpokládají, že Britové se s větší pravděpodobností rozhodnou v EU zůstat.
Podle zdroje agentury Reuters by v pondělí vláda měla představit "seriózní, ponurou analýzu" dlouhodobých hospodářských dopadů brexitu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist