Britskému ropnému gigantu BP klesl čistý zisk v prvních třech měsících roku o 80 procent na 532 milionů dolarů (12,8 miliardy korun), zatímco před rokem činil 2,6 miliardy dolarů. BP se nadále potýkala s nízkými cenami ropy. Podnik v úterý oznámil, že by mohl dál snižovat kapitálové výdaje.

Světové ceny ropy klesly v únoru na nová dvanáctiletá minima. Od té doby sice stouply již zhruba o 70 procent, stále jsou však asi 60 procent pod úrovní poloviny roku 2014, kdy ropa začala klesat. Generální ředitel BP Bob Dudley předpokládá, že rovnovážnému stavu se světový trh s ropou přiblíží do konce roku. Těžaři totiž přerušují činnost na ropných polích a poptávka po pohonných hmotách zůstává slušná.

Hospodaření podniku ve čtvrtletí pomohla divize zpracování a prodeje ropy, která vytvořila zisk 1,8 miliardy dolarů. Oproti tomu divize těžby ropy a zemního plynu skončila ve ztrátě 747 milionů dolarů.

BP předpokládá, že bude mít letos kapitálové výdaje kolem 17 miliard dolarů, tedy na spodní hranici svého dřívějšího odhadu, napsala agentura Reuters. Pokud budou ceny ropy dál klesat, mohla by je snížit až na 15 miliard dolarů.

Jenom za uplynulý rok BP snížila kapitálové výdaje třikrát, propustila desetinu ze zhruba 80 tisíc zaměstnanců a výrazně snížila výdaje. Nízké ceny ropy, náklady na urovnání škod způsobených únikem ropy do vod Mexického zálivu z roku 2010 a obrovské odpisy přispěly k tomu, že podnik loni hospodařil s největší celoroční ztrátou v historii.