Firmy v loňském roce přesunuly 221 miliard dolarů (přes pět bilionů korun) do zemí s nízkými daněmi, zejména do Lucemburska a Nizozemska. Uvedla to v úterý podle agentury Reuters Organizace spojených národů (OSN). V závěru roku nicméně podniky miliardy eur z těchto dvou zemí stáhly poté, co v nich byla zavedena nová pravidla Evropské unie namířená proti nekalým daňovým praktikám.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Zhruba 72 miliard dolarů loni podle OSN směřovalo do dvou britských daňových rájů – na Britské Panenské ostrovy a Kajmanské ostrovy.

To sice odpovídá historickému průměru, zdroje těchto peněz se však v posledních letech přesunují z vyspělých do rozvíjejících se zemí, napsala agentura Reuters.

Daňová problematika se dostala do centra pozornosti po vypuknutí aféry kolem úniku informací z takzvaných panamských dokumentů o převádění peněz do daňových rájů.

OSN se nedávno dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Světovou bankou (SB) a Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na vytvoření společné skupiny, která se bude daňovou problematikou zabývat. Skupina bude mít mimo jiné na starosti vývoj nových nástrojů a norem pro zdaňování nadnárodních podniků.

Měla by se soustředit především na budování efektivních daňových systémů v rozvíjejících se zemích a na kroky proti snižování daňového základu.