- Vystudoval VŠB v Ostravě a MBA na Nottingham Trent University, poté nějaký čas strávil v USA.
- Pracoval pro malou poradenskou firmu v Ostravě, přes ni se dostal do vedení hutního holdingu, byl finančním ředitelem Vítkovic.
- V roce 2000 založil s Václavem Novákem společnost M. L. Moran.
- Dva roky teď řídil společnost Technistone, nyní vede firmu Alfaplastik.
- Je ženatý, má dvě děti.
Pád OKD do insolvence je jedním z největších bankrotů v české historii. Poslední těžař černého uhlí v České republice (a jediný soukromý ve střední a východní Evropě) věřitelům v tuto chvíli dluží zhruba 17 miliard korun.
Případný konec těžby a masové propouštění by měly velké dopady, jak ekonomické, tak politické, a proto se vláda snaží posílit svou pozici. Má smysl přijímat kvůli jedné firmě speciální zákon, "lex OKD", který má navíc platit zpětně? Nehrozí nebezpečí vleklých a drahých arbitráží?
Je OKD poté, co se zbaví dluhu, schopno si při současných cenách uhlí na svůj provoz vydělat? Jaké jsou příklady úspěšného "restartu" v oboru? A jak celý proces komplikuje fakt, že dosavadní majoritní majitelé i velká část věřitelů OKD sídlí v zahraničí? Jak dlouho se proces restrukturalizace může táhnout?
Jaká bude role dnešního managementu OKD a co ještě zmohou majoritní vlastníci? Za jakých okolností by minoritní akcionáři mohli za své cenné papíry, s nimiž se už neobchoduje, dostat alespoň něco?
Rozhovor s expertem na restrukturalizace Zdeňkem Šmejkalem již skončil, děkujeme za otázky.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist