Těžební firma OKD v úterý podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh, neboť nemá dost peněz na to, aby mohla splácet své závazky.
Bohuslav Sobotka na středeční ráno svolal schůzi rozšířeného předsednictva vlády. Vláda sice připravuje kroky, jak pomoci zaměstnancům OKD, ale musí počkat na rozhodnutí soudu o insolvenci.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že aktuální situace v OKD znamená, že se spustí již dříve oznámená opatření. Počítá například s okamžitým zahájením rekvalifikací, a to přímo v konkrétních firmách. S plánem na využití peněz z evropského fondu má přijít příští středu.
"Využití evropského globalizačního fondu přichází v úvahu, pokud se propustí více než 500 lidí během čtyř měsíců. Podklady již finišujeme. Potřebujeme ale konkrétní informace, abychom mohli určit, kolik peněz budeme potřebovat.
Pomoc se vztahuje i na živnostníky a firmy, které jsou k těžbě navázány," řekla Marksová.
"Program pro OKD se teprve připravuje. Klíčové je jednat s odbory.
Budeme také jednat s představiteli regionu i klastrem automobilového průmyslu, který by dokázal poskytnout tisíc pracovních míst," řekl Mládek.
Další konkrétní plány chce vláda představit příští týden.
Severomoravské automobilky a firmy, které jim dodávají, jsou v dohledné době schopny přijmout tisícovku zaměstnanců, potvrdil na tiskové konferenci Pavel Juříček, šéf firmy Brano Group vystupující též za moravskoslezský automobilový klastr. Podle Juříčka místa nabídlo 11 ze 74 firem.
Hodnota majetku firmy je méně než sedm miliard korun. Dluží 17 miliard korun a podle managementu bude také potřebovat 5,75 miliardy korun na ukončení hornické činnosti, z čehož tvoří zhruba dvě třetiny sociální náklady, hlavně na odstupné horníkům.
Londýnská i pražská burza ve středu pozastavily obchodování s akciemi NWR.
Další vývoj sledujeme v on-line reportáži.
On-line reportáž
Dobré ráno,
vítáme vás u on-line reportáže, kde budeme sledovat aktuální dění okolo insolvence těžařské společnosti OKD.
Firma nedokáže dlouhodobě splácet své závazky a brzy nebude mít peníze ani na základní provoz. V takovém případě podle zákona management firmy musí podat insolvenční návrh, což se v úterý stalo. Podle zákona musí řízení probíhat tak, aby byl výsledek v zájmu všech věřitelů. A právě věřitelé mají být podle zákona "pány insolvence" − rozhodují, jak majetek firmy zpeněžit. Vše pak vykonává soudem dosazený insolvenční správce a na jeho kroky zase dohlíží soud.
Insolvenční návrh včera přistál na stole příslušného soudce Krajského soudu v Ostravě. Soudce si teď musí prostudovat všechny dokumenty svědčící o tom, že OKD nezvládá splácet dluhy. V zákoně není žádná lhůta, jak dlouho mu to má trvat. Až bude mít jistotu, že firma je fakticky v úpadku, vydá soud rozhodnutí o insolvenci. Současně s tím jmenuje insolvenčního správce. Bude to jeden ze 34 správců, kteří mají od ministerstva spravedlnosti povolení řešit ty největší insolvenční případy a také prověrku od Národního bezpečnostního úřadu.
Ve hře jsou reorganizace a konkurz.
Při reorganizaci, o jejíž schválení firma OKD požádala soud, podnik dál funguje a jeho management může zůstat ve svých funkcích. A podle soudem povoleného plánu uspokojuje věřitele.
Při konkurzu − zjednodušeně − dluhy umořuje insolvenční správce. Scénáře při konkurzu i reorganizaci bývají ale často podobné: vytipují se prodělečné provozy, které se zavřou a zaměstnanci propustí. Zdravá část firmy běží dál a pomáhá vyplatit věřitele.
Setkání vlády se účastnili ministři průmyslu, sociálních věcí i spravedlnosti. "Pro vládu je prioritou pomoc horníkům a sociální stabilita Moravskoslezského kraje," uvedl Sobotka.
Marksová bude příští středu informovat o opatřeních pro horníky - využije prostředky z evropského fondu určeného na rekvalifikace.
Mládek pak předloží návrh sociálního programu pro horníky v případě propouštění.
"Nyní vyčkáváme na rozhodnutí soudu, ten musí rozhodnout, jestli nastal úpadek, a vláda teprvé poté bude jednat, jak vyřešit situaci, " uvedl Sobotka.
"Program pro OKD se teprve připravuje. Klíčové je jednat s odbory. Budeme také jednat s představiteli regionu i klastrem automobilového průmyslu, který by dokázal při rekvalifikaci poskytnout tisíc pracovních míst," řekl Mládek. O tom, kde budou jednat s vedením OKD, se ještě rozhodne.
"Využití evropského globalizačního fondu přichází v úvahu, pokud se propustí více než 500 lidí během čtyř měsíců. Podklady již finišujeme. Potřebujeme ale konkrétní informace, abychom mohli určit, kolik peněz budeme potřebovat.
Pomoc se vztahuje i na živnostníky a firmy, které jsou k těžbě navázány," uvádí Marksová.
"Mimořádné zasedání vlády nemá smysl svolávat," opakuje Sobotka. Musí se počkat na rozhodnutí soudu.
Vláda pokládá za důležité, aby se OKD udrželo v provozu a pokračováním v těžbě zajistilo zaměstnanost. Nejbližší kroky jsou nyní na soudu.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 4, 2016
Dnes bude Sněmovna hlasovat o předčasných odchodech do důchodu pro horníky z hlubinných dolů. Budu hlasovat PRO!
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 4, 2016
Podle agentury Bloomberg bylo na londýnské burze pozastaveno obchodování s akciemi NWR. Požadavek na zastavení obchodování s titulem dostaly i pražská a varšavská burza.
"Myslím, že jsme všichni čekali, že to dopadne insolvencí. Reorganizace v rámci insolvence je dobrá zpráva pro OKD, protože budou zmrazeny závazky, které jsou pro společnost nevýhodné," řekl dnes ministr financí Andrej Babiš.
Na dotaz, zda existuje nějaký mechanismus, jak zajistit odbyt pro uhlí z OKD, aby se mohlo těžit co nejdéle, ministr Mládek uvedl, že stát takové cesty samozřejmě hledat bude. "Stát je sice většinovým vlastníkem společnosti ČEZ, ta je ale veřejně obchodovaná. Její management proto musí fungovat s péčí řádného hospodáře. Budeme eventuálně hledat i jiné cesty," dodal.
Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka bere vláda situaci velmi vážně. "Všechny resorty jsou připraveny se podílet na společném řešení, které bude výhodné především pro zaměstnance," uvedl.
Dostávají zaměstnanci výplatu? Přijdou o práci? Skončí těžba? Kdo je vlastně majitelem OKD? A co chtěli vlastníci od státu? Odpovědi na časté otázky v kauze OKD si přečtete v našem článku.
Podle agentury Reuters bude pravděpodobným dopadem insolvence OKD, že zbytek skupiny NWR bude řádně rozpuštěn nebo rozdělen, a pokud se tak stane, lze očekávat minimální nebo nulové výnosy pro akcionáře NWR.
Mimořádné předsednictvo vlády jednalo o situaci v OKD, prioritou je pomoc horníkům → https://t.co/bzxkYyBkqL
— Úřad vlády ČR (@strakovka) May 4, 2016
Právní i praktické otázky insolvence do hloubky zná Zdeněk Šmejkal, muž, který v minulosti zachraňoval ocelářský holding Vítkovice či na žádost premiéra radil tehdy ke krachu mířícím ČSA. Právě teď odpovídá čtenářům.
Horníci z hlubinných dolů asi budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla, která by měla platit od října, dnes schválila sněmovna. Novela o penzijním pojištění nyní zamíří k posouzení do horní komory.
Poslanci se přiklonili k pozměňovacímu návrhu sociálních demokratů. Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dříve než ostatní pracovníci.
166 pro! Sněmovna schválila vládní návrh, umožňující horníkům z hlubinných dolů odejít do důchodu o 7 let dříve.Důležitý krok pro soc. smír.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 4, 2016
Zákon o možnosti odejít o 7 let dříve do důchodu pro hlubinné horníky jednomyslně přijala sněmovna. Ulehčí to útlum těžby uhlí i uranu.
— Jan Mládek (@jan_mladek) May 4, 2016
Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole.
Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně.
Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce.
Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 56 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 53 letech.
"Insolvence by měla napomoci k ozdravení společnosti a udržení provozů, které jsou stále ekonomicky životaschopné a které mohou být nadále zdrojem významného počtu pracovních míst. Reorganizace by také měla přispět k podstatnému zmírnění tíže dřívějších závazků, jejichž splacení není s ohledem na současnou situaci na černouhelném trhu reálné, a k udržitelnému nastavení finančních toků ve společnosti.
"Lze předpokládat, že z reorganizace vzejde OKD v redukované podobě a že ne všechny doly budou moci v dalších letech pokračovat v činnosti, což se odrazí na zaměstnanosti v regionu," píše v prohlášení Svaz průmyslu a dopravy.
Severomoravské automobilky a firmy, které jim dodávají, jsou v dohledné době schopny přijmout tisícovku zaměstnanců, potvrdil na tiskové konferenci Pavel Juříček, šéf firmy Brano Group vystupující též za moravskoslezský automobilový klastr. Podle Juříčka místa nabídlo 11 ze 74 firem.
Zítra ráno se sejdu s hornickými odboráři. Budeme diskutovat o sociálním programu pro propouštěné horníky, který chystá @Jan_Mladek.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) May 4, 2016
"Dnes se s akciemi NWR normálně obchoduje, protože jsme žádost emitenta o pozastavení obchodování dostali až v průběhu dne," řekl mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. Cílem burzy je podle něj to, aby investoři mohli reagovat na nastalou situaci firmy.
"O dalším postupu budeme informovat po ukončení dnešního obchodování a jeho vyhodnocení," dodal.
Akcie dnes oslabila na osm haléřů za kus.
Úřad práce bude horníky kontaktovat přímo na jejich pracovištích. "Otevřeme v dolech operativní mobilní pracoviště," řekla na tiskové konferenci ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Na nich budou dostupné informace o možnostech registrace na úřadech práce a o rekvalifikacích.
Sadílková uvedla, že její úřad je připraven na propuštění 350 lidí z Dolu Paskov a o dalších nucených odchodech dosud nemá oficiální informace. Celkem 47 horníků, kteří odejdou z Paskova, už našlo novou práci.
V OKD je ošklivý kapitalista ošklivým kapitalistou, politik bohužel totálním alibistou.
— petr fischer (@petrfischer3) May 4, 2016
Zaměstnanci OKD, kteří pracují na povrchových pracovištích, by neměli mít problém se sháněním zaměstnání. Řekla to generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Podle místopředsedy Sdružení hornických odborů Rostislava Paličky je v celém OKD asi 1000 povrchových pracovníků. Těžební společnost, která sama na sebe podala v úterý k soudu insolvenční návrh, dává i s dodavatelskými firmami práci více než 12 tisícům lidí.
"OKD není jenom důlní firma, ale máme spoustu zaměstnanců pracujících na povrchu, kteří jsou svářeči, pracují v mechanických dílnách, takže pro ně by se uplatnění na trhu práce určitě našlo," řekl Palička.
Žádné propouštění v dolech zatím ohlášeno nebylo, k 30. červnu má ale dohodou skončit 345 lidí.
"Řešení představí premiér a ministři vlády v pátek a my v tom státu pomůžeme, jak to bude možné. Paní ministryně Marksová připravila s úřady práce intenzivní spolupráci s podniky, které už dnes hledají pracovní síly, ministr Mládek chce nabídnout práci při likvidaci důlních škod v rámci Diama, to obojí je pozitivní. Schválení reorganizace OKD může ještě nějaký čas trvat, se sociálními programy by se ale mělo začít okamžitě," řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel.
Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s emisí akcií NWR na základě žádosti emitenta, která byla burze doručena dnes.
Obchodování bude pozastaveno od počátku obchodního dne 5. května 2016 až do odvolání.
V průběhu pozastavení obchodování na regulovaném trhu budou mít vlastníci akcií stále možnost převádět akcie NWR mimo regulovaný trh organizovaný pražskou burzou.
Pokud by se společnost OKD náhle uzavřela a zaměstnanci přišli o práci, potřebovaly by úřady práce v Moravskoslezském kraji posílit o 201 pracovníků. Vyplývá to z návrhu opatření ministerstva práce a úřadu práce k řešení situace. Podle dokumentu se uvažuje o náboru nových sil i o jejich přesunu z jiných částí republiky.
Primátor Ostravy Tomáš Macura se snaží vyjednat přesunutí některých centrálních orgánů z Prahy do Ostravy. Pomoci mu v tom má šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. "Horníky z OKD to nezaměstná, ale zájem investorů se zvýší," říká Macura v rozhovoru s HN.
Dnešní on-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Situaci budeme sledovat i ve čtvrtek.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist