V pátek v devět hodin se začalo na hlavním trhu pražské burzy obchodovat s akciemi Monety Money Bank, bývalé GE Money Bank. Banka oznámila cenu nabídky 260,61 milionu kmenových akcií určené institucionálním investorům, a to ve výši 68 korun za akcii. To je úplně na spodní hranici cenového rozpětí 68 až 85 korun, ve kterém banka akcie investorům nabízela. Otevírací cena na pražské burze pak dosáhla 70 korun.
Začátek prvního dne obchodování nové akcie na pražské burze se podle analytiků odvíjel bez překvapení. O cenné papíry Monety byl zájem, a tak krátce po začátku obchodování zpevnily až na 71 korun.
"Obchodování s akciemi Monety je od začátku dne velmi čilé. Je to způsobeno především tím, že úpis byl určen pouze institucionálním investorům a drobní investoři tak čekali právě až na dnešek, aby mohli akcie banky nakoupit," řekl krátce po zahájení obchodování analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Zájem investorů sice přetrval, cena se ale postupně vrátila z úrovní nad 70 korunami za kus na 68 korun, za které společnost akcie upsala. Podílela se na tom zejména nepříznivá data z amerického trhu práce, která se v pátek podepsala pod propad řady světových burzovních indexů, včetně indexu pražské burzy.
Během prvního obchodního dne změnilo na burze majitele téměř 28 milionů kusů cenných papírů Moneta Money Bank, což překonalo ranní odhad hlavního analytika J&T Banky Milana Vaníčka. Ten krátce po zahájení obchodování očekával, že počet zobchodovaných akcií Monety dosáhne v pátek 20 milionů. Celkový denní objem obchodů s cennými papíry Moneta Money Bank překročil 1,9 miliardy korun a přispěl tak k tomu, že denní objem obchodů na pražské burze dosáhl druhé největší úrovně od zavedení nového obchodního systému v roce 2012.
Za uplynulý týden ale akcie na pražské burze celkově propadly, index PX ztratil 5,3 procenta a klesl na 868,3 bodu.
Největší veřejný prodej akcií
Cena akcií ohodnocuje celou transakci na 17,7 miliardy korun. Představovala by tak zatím největší veřejný prodej akcií od roku 2008, kdy těžební společnost New World Resources prodala akcie za 35 miliard korun. Investoři, oslovení v předchozích dnech HN, transakci vítají, protože nabídne nový titul se stabilním dividendovým výnosem a pomůže oživit aktivitu na pražské burze.
Banka nabízí akcie představující zhruba 51 procent společnosti. Hodnota celé banky je tak oceněna na 34,748 miliardy korun.
V případě silné poptávky může být ale současná nabídka akcií ještě vyšší. Banka uvedla, že vlastníci jsou během třiceti dnů připraveni ji navýšit o 15 procent současného prodávaného podílu. To odpovídá necelým šedesáti procentům podílu na bance.
Zbývající akcie si GE ponechá nejméně 180 dnů. Jak s nimi americký vlastník naloží poté, zatím banka neřekla. Podle analytiků je těžké další kroky odhadnout. GE může postupovat podle své zkušenosti s prodejem své banky ve Švýcarsku, kde zbylou část akcií prodala zhruba během jednoho a půl roku také přes burzu.
Může se ale také objevit strategický investor, který bude chtít koupit celý zbylý podíl najednou. Každopádně ale analytici očekávají, že GE se celé své banky v Česku zbaví. Už loni v dubnu totiž americký vlastník uvedl, že se chce do dvou let stáhnout z většiny svého finančního byznysu ve světě a zaměřit se na průmyslové odvětví.
GE Money na českém trhu působila od roku 1997 a zaměřuje se hlavně na spotřebitelské úvěrování domácností a na půjčky malým a středním podnikům. Významnými klienty banky jsou zemědělci, kteří mají až třetinu všech úvěrů. K růstu banky došlo hlavně po roce 1998, kdy GE převzala část zkrachovalé Agrobanky. V roce 2014 koupila jednu z největších leasingových společností na trhu, VB Leasing.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist