Světové trhy primárních úpisů akcií na burzu (IPO) začaly rok 2016 nejpomalejším rozjezdem od roku 2009. Celková hodnota IPO dosáhla v prvním čtvrtletí 12,5 miliardy eur (338 miliard korun), což je téměř o dvě třetiny méně ve srovnání se stejným obdobím loni. Ukázal to tradiční čtvrtletí průzkum IPO Watch poradenské společnosti PwC.

Evropské trhy IPO klesly téměř o 80 procent na 3,5 miliardy eur (94,6 miliardy korun). A minimálně devět evropských primárních emisí bylo veřejně odloženo či staženo. Loni ve stejném období jich bylo pět.

Trhy IPO se stejně jako dluhové trhy musely vypořádat v prvním čtvrtletí letošního roku s historicky nízkou cenou ropy, zpomalením čínské ekonomiky a přetrvávající nejistotou kolem úrokových sazeb ve Spojených státech.

"Společnosti se silným příběhem a dobrými manažerskými týmy mohou své IPO úspěšně zvládnout navzdory náročným tržním podmínkám. Naplánované primární emise firem do konce letošního a na začátek roku 2017 vypadají obecně příznivě, ale s blížícím se britským referendem o EU a tradiční letní přestávkou poroste nejistota, kdy lidé nebudou chtít naceňovat svá IPO," uvedla Olga Cilečková z PwC ČR.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do statistik evropských IPO však letos přispěje i český parket. "V případě příznivých podmínek vidíme, že by nemuselo jít jen o jednu emisi," dodala. Na hlavní trh pražské burzy v pátek vstoupila Moneta Money Bank, která se do května jmenovala GE Money Bank.

"Toto čtvrtletí se ukázalo jako náročné pro IPO, ale nemůžu říct, že bychom neviděli pro konec do konce roku 2016 a na začátek 2017 rozmanitou škálu chystaných emisí. Kandidáti v Evropě se rekrutují jak z finančního sektoru, tak evropských privatizací a strategických divesticí," uzavřela Cilečková.