"Jsi neschopný. Nezvládneš to. Ani se o to nepokoušej," hlučí hlas v myšlenkách, které ovšem nepatří vám. Jakoby k vám promlouval věčný kritik a komentátor děje kolem vás. Hlasové halucinace se odehrávají v mysli člověka postiženého schizofrenií. Fráze, kterým i zdravý člověk v realitě nerad čelí, zkouší vůli pacientů každý den. Léky hlasy ztiší, někdy zcela umlčí, ovšem duševně nemocným vezmou i kus životní energie.
"Představte si, že ráno chcete vstát z postele, ale dva dospělí vám přidržují deku, kterou jste přikryti. Takový každodenní 'zápas' musí lidé s tímto onemocněním vybojovat," říká Filip Vrbický, výkonný ředitel Nadace Bona, která podporuje a vytváří terapeutické programy pro občany s touto diagnózou.
Jedním z takových programů je i provoz centra počítačové grafiky v malé nenápadné rodinné vile v pražských Čimicích. Původně měla být v domku zřízena ordinace psychiatra, protože klienti nadace se jen neradi vrací 'za plot' do Psychiatrické nemocnice Bohnice. Mnohdy za jejími zdmi totiž trávili nedobrovolně třeba i několik let. Stavební práce k uzpůsobení prostoru pro potřeby ambulance by ovšem byly velmi drahé, v objektu proto jako alternativa vznikl za podpory partnerů volnočasový klub.
"Lidé s diagnózou schizofrenie totiž často svůj volný čas tráví velmi pasivně. Přitom bývají třeba velmi výtvarně nadaní. Mají obrovskou fantazii a velkou dávku invence. Jejich obrazy jsou energeticky nabité a nápadité, někdy velmi pozitivní, jindy naopak ponuré se skrytým 'poselstvím'. Centrum počítačové grafiky proto propojilo výtvarnou kreativitu s moderními technologiemi. Vše odstartoval dar od společnosti RWE, za který jsme nakoupili potřebný hardware. Studio je vybaveno počítači, tiskárnami, skenerem i ploterem. Díky neziskové organizaci TechSoup se nám zase podařilo koupit grafické i kancelářské programy za zlomek ceny," popisuje Vrbický rozjezd projektu grafického centra.
Společně s příjemně stráveným volným časem ve společnosti lidí se stejnou diagnózou a pochopením pro ni navazují návštěvníci dílny tolik potřebné sociální vazby. K tomu získávají prostřednictvím kresby, malby a grafiky dovednosti práce s grafickými a kancelářskými programy. "Po několika sezeních se rozšiřuje oblast funkcí programů a sítě, kterou klienti ovládají, prohlubuje se výtvarné myšlení. U některých zlepšuje jemná motorika a její koordinace s očima. Hlavně se ale u nich dostavuje pocit úspěchu a uspokojení ze zajímavé činnosti," říká Tomáš Braun, lektor a mentor grafického centra.
Obrázky, které jsou výsledkem mnohatýdenní snahy účastníků jeho kurzů, doplní knihu plnou životních příběhů lidí se schizofrenií. Jejího napsání se zhostil jeden z bývalých pacientů nemocnice Bohnice. "Původně jsme mysleli, že z příběhů vytvoříme propagační brožuru nadace Bona. Výsledkem jsme ale tak nadšení, že zvažujeme klasické vydání a distribuci knihy," vypráví Vrbický, který nepopírá ani možnou dražbu obrázků ve prospěch nadace.
V únoru loňského roku začal do dílny počítačové grafiky docházet jeden klient, dnes už ji navštěvuje asi dvacítka uchazečů. Chodí sice nepravidelně a jejich fluktuace je poměrně vysoká, i přesto je projekt možné považovat za úspěšný. Obdržel dokonce první místo v soutěži Microsoft NGO Awards v kategorii Technologie pro každý den.
"Lidé s onemocněním schizofrenie si velmi špatně umí plánovat svůj volný čas. Jejich nemoc je velmi limituje. Bývají bez životního náboje a každá aktivita navíc je pro ně zkouškou vůle. Jejich psychický stav se může kdykoli rychle 'zhoupnout'. Nelze po nich chtít všechno a hned, to jejich stav jen zhoršuje. Jejich sociální rehabilitace probíhá po malých krůčcích, a to se nám myslím daří," vypráví projektový manažer volnočasového centra kluBOvNA Petr Vítek.
Klub navázal na již zaběhnuté grafické centrum. Nabízí pohybové aktivity, zahrádkářský nebo filmový klub, kroužek kreativního tvoření, hudební nebo divadelní kroužek. Všechny činnosti vedeny zkušenými terapeuty a veskrze financovány Nadací Bona. Pro klienty jsou služby centra nabízeny zdarma. V budoucnu by se klub rád více otevřel i veřejnosti. Na akcích a festivalech by třeba jeho klienti sehráli divadelní představení nebo vystoupili s kapelou. Jednotlivé kurzy by mohli v budoucnu třeba vést i ti, kdo jimi prošli a úspěšně bojují s onemocněním schizofrenie.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist