Evropská investiční banka (EIB) podpoří půjčkou 700 milionů liber (24,2 miliardy korun) výstavbu londýnské kanalizační stoky Thames Tideway Tunnel. Půjčka bude největším úvěrem poskytnutým bankou na investici do vodního díla, napsala agentura Reuters.

Londýnská tzv. superkanalizace je 7,2 metru široký a 25 kilometrů dlouhý tunel, který se má táhnout 65 metrů pod řekou Temží. Půjčka na dobu 35 let byla dohodnuta s firmou Tideway, novým státem řízeným podnikem, který byl zřízen kvůli výstavbě a provozu tunelu.

Celková hodnota projektu je 4,2 miliardy liber. Je to největší britský projekt v oblasti vodní infrastruktury. Má zabránit tomu, aby se do řeky Temže dostávaly odpadní vody, a zlepšit tak kvalitu vody v řece. Každoročně v Londýně přetečou do Temže desítky milionů tun odpadních vod.

"Půjčka pro Tideway představuje největší půjčku Evropské investiční banky na vodní projekt a je nejvýznamnější podporou britské infrastruktury od Crossrail," uvedl viceprezident EIB Jonathan Taylor. Crossrail je chystané železniční spojení napříč Londýnem, které propojí mimo jiné letiště Heathrow s finanční čtvrtí City v centru britské metropole.

EIB je největší mezinárodní veřejnou bankou na světě a britská vláda v ní má podíl 16 procent. Loni EIB Británii půjčila 5,6 miliardy GBP a podpořila dlouhodobé investice do 40 projektů v celé zemi.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru