Na téhle straně jsou jenom kopce, mávne rukou Karolína Pavelková a otočí se. "Ale tady koukám na skokanské můstky," usmívá se a prstem obkresluje místa, kde kdysi trénoval olympionik Jiří Raška. Mluvčí společnosti Continental, která vyrábí díly pro automobilový průmysl, se z kanceláře ve Frenštátu pod Radhoštěm dívá na Beskydy poslední dva roky každý den. Prý ji ten pohled stále neomrzel. Okolní příroda tehdy 27letou Pražačku přilákala na severní Moravu. Navíc tady našla práci. "Nejsem jediná, míří sem plno lidí," tvrdí o oblasti, která dlouhou dobu žila ve stínu moravskoslezské metropole.

Lašsko, region přibližně vymezený Frýdkem-Místkem, Kopřivnicí, Ostravou, Novým Jičínem či Frenštátem pod Radhoštěm, se za poslední roky změnilo. "Tato oblast se ocitá na vrcholu v objemu přílivu zahraničních investic na obyvatele," potvrzuje mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. Zapíchněte dnes kružítko do centra Frýdku-Místku a obkružte dojezdovou vzdálenost přibližně dvaceti kilometrů. Dostanete kus země, kde se vedle sebe tlačí desítky firem. Mnohé z nich vyrostly ve svém oboru ve světovou špičku.

Svobodná zóna

Na předměstí Frýdku-Místku stojí nenápadná hala společnosti Vyncke. Nad vstupem do továrny je relativně malými písmeny napsáno "Vítejte ve svobodné zóně Vyncke". "Je to takový náš malý žert na adresu Evropské unie, která v některých případech znesnadňuje podnikání firem a životy lidí zbytečnými regulemi a předpisy," vysvětluje jednatel firmy Petr Salvet. Stojí v zasedací místnosti, jejíž polovina je prosklená. Díky tomu se dá tiše a z výšky pozorovat výroba unikátních kotlů, které dokážou proměnit v energii prakticky jakýkoliv spalitelný odpad dřevařského či potravinářského průmyslu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.