Za stejné zboží a služby Češi letos v cizině utratí o tři procenta méně, než kdyby nakupovali doma. Vyplývá to ze studie UniCredit Bank, která porovnala třináct nejoblíbenějších zahraničních destinací, do kterých Češi míří.

"Důvody zlevnění dovolených jsou v zásadě dva. Prvním je posílení koruny, respektive pokles hodnoty zahraničních měn proti české koruně," vyjmenovává ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Studie přitom neporovnávala samotnou cenu zájezdů, ale cenu zboží a služeb v porovnávaných destinacích.

Kromě toho Češi za zlevnění pobytů v cizině vděčí deflaci, která v těchto zemích snižuje ceny zboží i služeb. "I přesto, že inflace v Česku byla velmi nízká, v zahraničí ceny často spíše klesaly," říká Sobíšek.

Nejvíce si čeští turisté polepší v Egyptě, Turecku a v Tunisku, tedy v zemích, které loni zasáhly teroristické útoky a kam má řada turistů nyní strach jezdit. "Právě zhoršení bezpečnostní situace z velké části přispělo k poklesu hodnoty tamních měn, a tím pádem k relativnímu snížení jejich kupní síly vůči stabilním zemím včetně Česka," uvádí Sobíšek.

"Je možné, že pokles cen zájezdů do těchto zemí ještě umocní slevy cestovních kanceláří v návaznosti na všeobecný pokles poptávky," předpokládá přitom mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Stejně tak je levněji v Řecku, Itálii a na Slovensku. Méně než loni zaplatí Češi i během pobytu v Chorvatsku, ve srovnání s ostatními zeměmi je ale pokles cen méně patrný.

Kupní síla v zahraničí

Zdroj: UniCredit Bank

Více toho lze koupit v Bulharsku i Turecku

Za ekvivalent české tisícikoruny si toho český turista koupí nejvíce v Bulharsku - zde za tuto částku sežene zboží a služby v hodnotě 1383 korun. Na druhém místě je Maďarsko, kde má česká tisícikoruna hodnotu 1150 korun.

"Počet zemí, kde Češi nakoupí víc než doma, se oproti loňsku rozšířil o Turecko. Zatímco loni si Češi za dovolenou v Turecku ve srovnání s tuzemskou připlatili 4,5 procenta, letos je vyjde díky oslabení turecké liry o šest procent levněji," říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

Naopak nejmenší hodnotu má česká tisícikorunová bankovka ve Francii a Rakousku. V těchto zemích za ni pořídí nákup, za který by v Česku dali šest set. "Relativně drahé jsou pro nás také země u moře, ve kterých se platí eurem," doplňuje Plocek.

Celkově ale platí, že Češi stále ještě nejezdí do zahraničí proto, aby ušetřili. "V průměru dáme v cizině 868 korun za to, co by nás doma stálo tisícovku," říká Sobíšek. Postupně se tento rozdíl v cenách podle něj ale zmenšuje.

Kolik si toho Čech koupí za tisícikorunu v zahraničí

Zdroj: UniCredit Bank

Roste zájem o Slovensko

V loňském roce vycestovalo do zahraničí déle než na čtyři dny 4,2 milionu Čechů - to je o 142 tisíc více než loni. Průměrná délka dovolené loni činila 7,7 dne, meziročně se tedy zkrátila o zhruba půl dne.

"Souvisí to s dramatickým růstem cest na Slovensko, kam obvykle jezdíme na kratší dobu než do tradičních přímořských destinací, obvykle jen na týden," vysvětluje Sobíšek. Češi podle něj své dovolené také častěji "kouskují". Průměrná délka cesty se zvýšila pouze ve Francii a v Maďarsku.

Nejoblíbenější destinací bylo již zmíněné Slovensko, kam vyjelo 837 tisíc Čechů, a které tak připravilo o prvenství Chorvatsko. To vévodilo žebříčku posledních zhruba dvacet let. Loni jej navštívilo 721 tisíc Čechů, což bylo o 8,2 procenta méně než v roce 2014.

Na Slovensko podle Českého statistického úřadu vycestovalo meziročně o 75 procent turistů více. "Slovensko je taková alternativa, kterou Češi rádi využijí, pokud zrovna nemohou vyjet nějak jinam," myslí si Sobíšek.

Kromě toho se meziročně zvýšil i počet cest do Německa (o 27 procent), Francie (o 20 procent) a Maďarska (o 10 procent). Podle UniCredit Bank jezdí Češi do těchto zemí hlavně na poznávací zájezdy.

Výrazně naopak klesl zájem o cesty do Egypta - počet turistů se snížil o 37 procent. Méně navštěvovali Češi i Španělsko, loni jich bylo o čtvrtinu méně než v roce 2014. Zájem o destinace probíhá podle Sobíška ve vlnách a řada Čechů necestuje k moři každý rok. Pokles tedy považuje za dočasný.

Na letošní výběr dovolené bude mít vliv opět hlavně mezinárodní situace. "Češi zatím při výběru dovolené upřednostňují bezpečné evropské destinace, jako je Španělsko, Bulharsko nebo Řecko. Výrazně stoupá zájem o exotičtější destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty, Kuba nebo Dominikánská republika," shrnuje Bezděk.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist