Prezident Miloš Zeman pokračuje v tradici odhalování členů vedení ČNB s výrazným předstihem, kterou zahájil při dosazení Jiřího Rusnoka do bankovní rady a následně do guvernérského křesla. Na Žofínském fóru prohlásil, že na jaře 2017 jmenuje novým členem Oldřicha Dědka. 

Zemanovi tak během prvního mandátu už zbývá poslední možnost, jak bankovní radu zformovat podle svého. V únoru příštího roku skončí mandát Pavlu Řežábkovi, který již nemůže v bankovní radě pokračovat, a funkční období vyprší i Lubomírovi Lízalovi. Ten by sice mohl být jmenován znovu, ale není pravděpodobné, že by to prezident Zeman udělal.  

Zemanem nominovaný Oldřich Dědek je v současnosti vládním zmocněncem pro zavedení eura. Dědek se do vedení centrální banky vrací po více než deseti letech. Mezi roky 1999 a 2005 již zastával funkci viceguvernéra ČNB.

Dědek, jak plyne i z jeho současné funkce, je jasným zastáncem přijetí společné evropské měny. Vstup do eurózony prosazuje Miloš Zeman dlouhodobě, ale po vyhrocení řecké krize i on uznal, že není v nejbližší době reálný. "Dnes je zmocněncem vlády pro přijetí eura a nemá co na práci," řekl o Oldřichu Dědkovi Zeman, když oznamoval jeho dosazení do sedmičlenného týmu, který řídí českou měnovou politiku a v příštím roce pravděpodobně ukončí intervence oslabující korunu na 27 Kč za euro.

Jak se Dědek postaví k intervencím, ještě není jasné. Minulý rok v rozhovoru pro DVTV však prohlásil, že by si při zavádění kurzového závazku nebyl jistý. "Podle informací, které mám, bych asi váhal. Koneckonců u bankovní rady to také nebylo jednomyslné rozhodnutí," řekl o spuštění intervencí z roku 2013. Prohlásil, že deflace sice může být pro ekonomiku v některých případech problém, ale zároveň zapochyboval, že to byla situace Česka v roce 2013.

Nová intervence ČNB? Asi bych váhal, tvrdí ekonom Dědek

Rusnok nahradí Singera v červenci

Prezident současně oficiálně jmenoval Jiřího Rusnoka guvernérem ČNB. Ve funkci od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován.

Rusnok si kvůli jmenování guvernérem zkrátil své první funkční období člena bankovní rady. Zeman členem rady jmenoval Rusnoka v březnu 2014. Evropské právo vyžaduje, aby guvernér národní centrální banky byl jmenován alespoň na funkční období pěti let. Rusnok tak bude působit v radě ČNB do konce června 2022.

Minulý týden Zeman jmenoval od července novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého.

Prezident při jmenování vyzdvihl Rusnokovu dosavadní práci v nejrůznějších funkcích. Jeho mnohostranná zkušenost podle něj umožní snadnější komunikaci ČNB s prezidentem, vládou, odbornou i laickou veřejností. "Chtěl bych se vzepřít názoru, že větší komunikace podlamuje nezávislost České národní banky. Tyto dva jevy jsou k sobě indiferentní. Samozřejmě vím, že názory se ne vždy shodují, ale vždy jsem dával přednost odbornosti a zkušenosti před tím, aby někdo jenom papouškoval to, co si myslím já," řekl Zeman.

Není doba na konec intervencí, tvrdí nový guvernér

V současnosti není doba na to, aby Česká národní banka zpřísnila měnovou politiku, tedy například ukončila režim devizových intervencí. Po středečním jmenování guvernérem ČNB to novinářům řekl Jiří Rusnok. Česká ekonomika v tuto chvíli podle něj v rámci Evropy funguje dobře.

"My budeme pokračovat v takové měnové politice, která bude podporovat českou ekonomiku. Rozhodně není podle našich analýz doba na to, abychom zpřísňovali měnové podmínky, takže zatím signály pro takový krok (pozn. ukončení režimu devizových intervencí) nejsou. V tomto smyslu by politika měla být v nejbližším období kontinuální," uvedl Rusnok.

Nově jmenovaný guvernér řekl, že nechystá žádné revoluční změny ve fungování a organizaci ČNB. "Zásadní změny nejsou potřeba. Banka se kontinuálně přizpůsobuje svým úkolům. Nějaké změny se ale mohou odehrát minimálně tím, že se mění legislativa," uvedl.

Rusnok dále zopakoval, že případné přijetí eura je politické rozhodnutí a ČNB je v tomto smyslu jen servisní organizací. "Netajím se tím, že jsme technicky schopni euro přijmout a fungovat s ním. Ale je to rozhodně politické rozhodnutí, které mně nepřísluší," uvedl.

Nová intervence ČNB? Asi bych váhal, tvrdí ekonom Dědek