Čistý zisk ruské ropné společnosti Lukoil se v prvním čtvrtletí kvůli levné ropě meziročně propadl téměř o 60 procent na 42,8 miliardy rublů (15,5 miliardy korun). Oznámila to v pondělí firma, která je druhým největším producentem ropy v Rusku.

Lukoil zaplatil pokutu 27,7 milionu, jeho bývalý jednatel Nejedlý tak splnil podmínku a dál bude radit Zemanovi - čtěte ZDE

Čtvrtletní zisk tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 53,2 miliardy rublů. Celkové tržby společnosti klesly na 1,2 bilionu rublů z 1,4 bilionu před rokem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Naše výsledky za první čtvrtletí 2016 byly ovlivněny poklesem cen a výkyvy kurzu rublu vůči americkému dolaru a euru," uvedla firma. "Zčásti to bylo kompenzováno snížením daně z těžby nerostů a exportních cel," dodala.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Nadále se tak nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala zhruba za 115 dolarů za barel.